A pršelo, jen se lilo, hned od rána až do večera! Letošní Mezinárodní den dětí deštivé počasí skutečně silně pošramotilo – večer ve zprávách jsme se dozvěděli, že to byl vlastně začátek velké povodně, která se prohnala značnou částí Čech. Nemohli jsme proto vyrazit do přírody, museli jsme zapomenout na procházku parkem. Jenže stejně nakonec byla akce BOTANY.cz určená dětem nevšedním zážitkem.
Naším ohromným štěstím bylo, že letošní sraz dětí a redakce BOTANY.cz se konal na státním zámku v Mnichově Hradišti, tedy na místě s dostatečným množstvím střech. A samozřejmě také stropů, takže jsme nakonec skoro celou akci prožili v suchu a ještě navíc pod touto fantastickou barokní valdštejnskou malbou na stropě v Sale terreně místního zámku. No uznejte sami, že takové andílkové nebe se nedalo s temnými mračny nad skoro celým Českem vůbec srovnat.
Poměrně rozlehlá barokní Sala terrena je prostorem jako stvořeným pro hry všeho druhu, vždyť v minulosti se právě na tomto místě konávaly odpočinkové radovánky šlechty. My jsme sem přivedli děti. A hned jsme vyzkoušeli i zdejší akustiku – to když nám sedmiletý Vojta Vítek předvedl, jak na takových místech zněla barokní hudba. Jeho výkon byl odměněn dlouhotrvajícím potleskem.
Jen co jsme se pozdravili se strejdou kastelánem Radovanem Chmelem, začalo vyhlašování výsledků ilustrátorské soutěže Malujeme s Botany! Připomeňme si, že letošní soutěže se zúčastnilo přesně 120 dětí, tři mrňousové patřili k předškolákům, 68 bylo mladších žáků a 49 starších žáků. Zapojily se skoro všechny kraje naší vlasti, viděli jsme práce dětí z Blanska, Brna, Chrobol, Jakubčovic nad Odrou, Kanic, Kladna, Nejdku, Ostravy, Prahy, Rožnova pod Radhoštěm, Smržovky, Turnova a Zborovic.
Po dlouhém hlasování porota rozhodla, že v kategorii předškoláků získal 1. místo Vašík Čapek, druhé místo patří Helence Zahradníkové a třetí příčku obsadila Eliška Vavrysová.
V početně silně zastoupené kategorii mladších žáků zvítězila Kateřina Skoupá, 2. místo patří Heleně Brojírové a třetí je Andrea Zahradníková.
A máme tady kategorii starších žáků, která byla přeplněna skutečnými nadějemi české botanické ilustrace! Porota to tedy vůbec neměla snadné! Nakonec rozhodla, že 1. místa udělí veskrze spravedlivě hned dvě! Získávají je Veronika Olejárová a Radka Janků! A k trojici medailistů se v této kategorii připojuje ještě na 3. místě Adéla Brucknerová.
Oceněným srdečně gratulujeme! Děkujeme ale všem dětem, které se letošní soutěže zúčastnily – teď je totiž naprosto jisté, že přinejmenším 120 našich dětí dokonale zná chrpu modrou, tedy rostlinku, která byla v letošní soutěži povinným druhem!
A víte co, pojďme si hned říct, která rostlina bude povinná v příštím ročníku soutěže! Vždyť už můžete začít malovat hned! Bude to opět vítězná Rostlina roku. Jenže tentokrát to není jen jediný druh, může to být kterýkoli netřesk, rozchodník, ale i rozchodnice nebo cimbálek (tedy ten cimbálek rostlinný, hudební nástroj s tímto jménem nebereme).
Po vyhlášení výsledků dostala slovo teta Michaela Vítková, která pro děti připravila vědomostní botanickou soutěž. A vzhledem k tomu, že do parku jsme kvůli dešti nemohli, přinesla teta Míša jejich ukázky rovnou do Saly terreny! Takže i rostlinky s námi byly pod střechou, děti si je mohly i s odborným výkladem dokonale prohlédnout, ba přímo osahat.
A pak se šlo na prohlídku do zámku. Provedl nás strejda kastelán Radovan Chmel. Viděli jsme dobově zařízené komnaty zámku, ovšem nejobjemnějším zdejším exponátem bylo staré zámecké divadlo, které se hned tak často na našich zámcích nevidí. Prošli jsme si i zákulisí divadla, viděli jsme třeba kostymérnu s jedinečnými divadelními obleky, mezi nimiž strejda kastelán ocenil nejvíce historický kostým harlekýna. Ovšem děti především zaujal divadelní stroj na výrobu větru. Celé povídání strejdy kastelána bylo velmi barvité a zajímavé!
Dětmi milován byl strejda Jiří Libus (na fotografii vlevo) z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. V Sale terreně dětem povyprávěl, jak dnešní vědci v bílých pláštích zkoumají rostliny. Ovšem naprosto je získal rozdáváním senzačních masožravých rostlin uzavřených ve speciálních skleničkách – z těch byly děti absolutně unešeny, braly si je ve větších počtech dokonce také do škol, aby tuhle nádheru viděli i ostatní spolužáci. Úžasné!
No a na závěr nám ještě strejda Gaston ukázal některé fotografie z výstavy Nejvzácnější rostliny ČR. Děti tak poznaly skoro všechny naše domácí orchideje, ale třeba i hořečky a další velmi vzácné rostliny.
Co říci na závěr letošního Malování s Botany? Inu, jedině těšíme se na Malování s Botany v roce 2014!
Pořadatelé a sponzoři akce: