Syn.: Ocymastrum angustifolium Kuntze, Valeriana angustifolia Mill., Valeriana monandra Villiers
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Rozšíření: Těžiště areálu leží ve Francii, kde je v nižších polohách Alp velmi hojný a přesahuje i do Středofrancouzské vrchoviny, Arden a Vogéz, ve Švýcarsku roste vzácně v pohoří Jura. Vzácně se vyskytuje rovněž v Itálii: na italské straně Alp je pouze několik lokalit, dále roste v omezeném území centrálních Apenin. S tímto druhem bývají někdy ztotožňovány další typy rostoucí v Pyrenejích, v horách jižního Španělska a v Maroku.
Ekologie: Provází skalnaté a křovinaté svahy, zazemněné sutě, řídké borové porosty, vždy v suchých, výslunných polohách na vápenci. Lokality leží v nadmořské výšce 600–2450 m.
Popis: Bohatě větvený polokeř kulovitého vzhledu, dorůstá výšky 30–80 cm; větvičky jsou lysé a sivě ojíněné. Listy jsou vstřícné, čárkovité, 5–15 cm dlouhé a 2–5 mm široké, celokrajné, jednožilné. Květy tvoří vrcholičnatou latu, jsou oboupohlavné, 5četné; kalich je redukovaný na chmýr; koruna je trubkovitá, růžová, vzácně i bílá, vonná, trubka je 8–9 mm dlouhá, cípy jsou ploše rozložené, 1,5–3 mm dlouhé; jediná tyčinka je ukrytá v korunní trubce; semeník je spodní. Plody jsou lysé, asi 5 mm dlouhé nažky, chmýr tvoří 8–10 mm dlouhé štětinky.
Fotografováno dne 16. 9. 2013 (Francie, Briançon).