Syn.: Ananas comosus var. bracteatus (Lindl.) Coppens et F. Leal, Ananas genesio-linsii Reitz, Ananas sativus var. bracteatus (Lindl.) Mez, Ananassa bracteata Lindl., Ananassa sagenaria D. Dietr.
Česká jména: ananas (Presl 1846), ananasovník, ananas (Mareček 1994)
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Rozšíření: Pochází z Paraguaye, severní Argentiny a východní Brazílie (Cerrado, Mata Atlântica). Rozlišuje se několik variet.
Ekologie: V zemích původu roste jako podrost opadavých nebo poloopadavých lesů, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 700 m.
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 1–1,2 m. Listy jsou uspořádány ve spirále, jsou mečovité, až 1,5 m dlouhé a 4 cm široké, na okraji s ostny zakřivenými směrem k vrcholu listu, tmavě zelené nebo s bílými, krémovými, růžovými nebo červenými podélnými pruhy, na intenzivním slunečném světle mění barvu do růžové nebo červené. Ze středu listé růžice vyrůstá robustní lodyha dlouhá asi 50 cm, která nese vejčité strboulovité květenství. Mezi červenými nebo růžovými ostnitými listeny květenství vyrůstají fialově purpurové květy. Plody jsou tvořeny bez opylení. Plodenství je hnědě růžové až šarlatové, zakončené chocholem listů. Dužnina je sladká, růžově žluté barvy.
Využití: Druh je pěstován v tropických oblastech jako okrasná rostlina (uplatní se i v živých plotech) a pro chutné červené plody, která jsou ovšem ve srovnání s plody Ananas comosus menší a méně šťavnaté. V mírném pásmu se pěstuje jako pokojová rostlina, nejčastěji pěstovaná je varieta A. bracteatus var. tricolor. V zemích původu jsou z listů získávána pevná vlákna na provazy. Z lodyh se získává extrakt zvaný bromelain, jehož hlavní složkou jsou proteolytické enzymy; je často využívaný ve farmakologii.
Záměny: Podobný druh Ananas comosus má méně barevné květenství a větší plody. Podobný je také Ananas sagenaria, který má na bázi listů trny zakřivené dolů ke spodní části rostliny.
Fotografováno dne 16. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Dole Plantation, Oahu).