Syn.: Osyris abyssinica Hochst. ex A. Rich., Osyris arborea Wall. ex A. DC., Osyris densifolia Peter, Osyris laeta Peter, Osyris oblanceolata Peter, Osyris parvifolia Baker, Osyris quadripartita Salzm. ex Decne., Osyris rigidissima Engl., Osyris tenuifolia Engl., Osyris urundiensis De Wild., Osyris wightiana Wall. ex Wight
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité
Rozšíření: Rostlina s mimořádně velkým areálem, tvořeným několika samostatnými arelami. Nejzápadnější tvoří Kanárské ostrovy, Maroko s Alžírskem a jižní část Pyrenejského poloostrova. Největší arela se táhne od Etiopie po Jihoafrickou republiku, na jihozápadě kontinentu druh roste i v Namibii a Angole, s africkou částí areálu souvisí i výskyt v Saúdské Arábii, v Jemenu a na Sokotře. Třetí arela se rozkládá v Asii, kde druh roste od Nepálu a Indie až do jihovýchodní Číny, Vietnamu a Kambodže.
Ekologie: Provází křovinaté porosty a proředěné lesy, vystupuje až do nadmořské výšky 2900 m.
Popis: Poloparazitický keř nebo menší stromek, vyznačuje se androdioecií, tj. rostliny nesou květy buď oboupohlavné, nebo jen samčí; dorůstá výšky 1,5–9(–14) m; borka je nepravidelně rozbrázděná, letorosty jsou hranaté, poněkud zploštělé, někdy převislé. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické nebo obvejčité, 1,5–6,5 cm dlouhé a 0,7–4 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, zašpičatělé, kožovité, šedozelené až modrozelené, lysé. Oboupohlavné květy vyrůstají zpravidla po jednom v paždí listů, samčí květy mohou být i terminální a obvykle tvoří vrcholičnatou latu; květní stopky jsou 0,5–2,5 cm dlouhé; květy jsou 3(–4)četné; žlutozelené okvětí má kratičkou trubku a vejčité, 1,5–2 mm dlouhé cípy; kratičké tyčinky jsou 3(–4); v oboupohlavných květech je pestík se spodním semeníkem a laločnatou bliznou, v samčích květech je zakrnělé pistillodium. Plodem je elipsoidní, za zralosti červená, 5–6,5 mm dlouhá peckovice.
Fotografovali Vít Grulich, ve dnech 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, sestup z osady Sone do údolí řeky Ansiya) a 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, wádí Ridžáf), a Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).