JUSTICIA LADANOIDES Lam. – právenka

Syn.: Adhatoda kotschyi (Hochst.) Nees, Adhatoda lithospermifolia (Jacq.) Nees, Adhatoda rostellaria Nees, Gendarussa lithospermifolia (Jacq.) C. Presl, Justicia lithospermifolia Jacq., Justicia schimperi (Hochst.) Dandy, Tyloglossa schimperi Hochst.
Česká jména: právenka (Mareček 1997)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Justicia ladanoides

Rozšíření: Druh je rozšířen v Africe od Guineje-Bissau na západě až po Eritreu, Somálsko a Keňu na východě, na jih zasahuje do Burundi.

Ekologie: Roste na okrajích různých typů lesních porostů, a to i druhotných, také na horských loukách a podél cest. Lokality leží v nadmořské výšce 500–2700 m.

Justicia ladanoides

Popis: Jednoletá nebo krátkověká vytrvalá bylina; lodyha je přímá, 10–150 cm vysoká, lysá nebo s odstálými až nazpět obrácenými nežláznatými chlupy. Listy jsou vstřícné, přisedlé až krátce řapíkaté, čepel je čárkovitá, podlouhlá nebo kopinatá, 2–11 cm dlouhá a 1–5 cm široká, krátce přitiskle chlupatá, na bázi zúžená až zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu tupá až špičatá. Květy jsou přisedlé v paždí listů v horní části lodyhy; listeny jsou čárkovité, 6–12 mm dlouhé; listence jsou drobné, šídlovité; kališní cípy jsou 4–6 mm dlouhé, šídlovité; koruna je pyskatá, 1,7–2 cm dlouhá, nejčastěji nachová, s bílými skvrnami na dolním pysku, řidčeji bílá, se skvrnami nachovými, horní pysk je přímý, dvouklaný, 4–6 mm dlouhý, dolní pysk je trojlaločný; tyčinky jsou 2; semeník je svrchní, dvoupouzdrý. Plodem je elipsoidní, 7–10 mm dlouhá tobolka se 4 semeny.

Justicia ladanoides
Justicia ladanoides

Fotografováno dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains údolí řeky Ansiya nad osadou Mekarabiya).