Syn.: Pedalium microcarpum Decne., Pedalium muricatum Salisb., Rogeria microcarpa Klotzsch
Česká jména: osteň obecná (Presl 1846)
Čeleď: Pedaliaceae R. Br. – sezamovité
Rozšíření: Druh se vyskytuje v tropické Africe (Džibuti, Somálsko, Keňa, Tanzanie, Ghana, Nigérie, Togo, Mosambik), na ostrovech západní části Indického oceánu (Madagaskar a Komory), v Jemenu, Indii, západním Pákistánu a na Srí Lance. Rod Pedalium zahrnuje pouze tento jeden druh.
Ekologie: Nejčastěji se nachází na písčitých a vápencových půdách v porostech lemujících pláže nebo na otevřených plochách nepříliš daleko od pobřeží, od blízkosti hladiny moře po nadmořskou výšku 500 m. Kvete a plodí v průběhu celého roku.
Popis: Poléhavá, bohatě větvená bylina dorůstající výšky až 75 cm; jedna rostlina může pokrýt plochu až 1 m2. Lodyhy jsou masité, přímé nebo vystoupavé. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, řapíky až 4 cm dlouhé; čepele vejčité až podlouhle obvejčité, až 5 cm dlouhé a 3,5 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu zaoblené nebo uťaté, na okraji nepravidelně zubaté až laločnaté, ale někdy celistvé, na líci lysé, na rubu drobně šupinovité. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, jsou pětičetné, téměř pravidelné, na krátkých stopkách, které mají u báze nektarové žlázy. Kalich je hluboce rozdělen do čárkovitých cípů asi 2 mm dlouhých, koruna úzce nálevkovitá, žlutá, trubka až 3 cm dlouhá, rozšiřující se do téměř stejných tupých laloků asi 5 mm dlouhých, většinou s několika chloupky v hrdle; tyčinky jsou 4, nitky žláznatě chlupaté na bázi, semeník svrchní, 2komorový, blizna 2laločná. Plody jsou 1–2 cm dlouhé a až 1 cm široké, pyramidální, čtyřhranné, se širokými ostny 3 mm dlouhými na bázi každé ze 4 hran, pod ostny uťaté, na vrcholu zaoblené až špičaté. Semena jsou úzce válcovitá, asi 6 × 1,5 mm velká, černá.
Využití: V tradiční medicíně se používá k léčbě chorob močového ústrojí a pohlavních chorob, různých poranění, jako diuretikum, tonikum a proti křečím. Probíhající výzkum účinků extraktů z rostliny zatím potvrzuje u krys účinek nefroprotektivní, hepatoprotektivní, antikancerogenní, antioxidační, antibakteriální, zvýšení pohyblivosti jejich spermií a působení jako afrodisiaka.
V tropické Africe a Indii se listy konzumují vařené jako zelenina.
Fotografováno dne 13. 2. 2014 (Srí Lanka, Pasikudah Beach).