České středohoří, Kamenná slunce – národní přírodní památka

Obec s nevábným jménem Hnojnice (okres Louny) leží na území CHKO České středohoří, a tak nepřekvapí, že je obklopena nápadnými vrchy. Vesnici ovšem proslavil naopak nenápadný lůmek ukrývající pozoruhodný geologický jev případně zvaný Kamenná slunce. Již v roce 1953 zde bylo vyhlášeno maloplošné chráněné území, dnes požívající ochranu coby národní přírodní památka Kamenná slunce. Chráněná plocha nedosahuje ani jeden hektar, místo je dobře přístupné ze silnice a tudíž s oblibou navštěvované.
Kamenná slunce
Podle geologů se jedná o místo dávného sopečného výbuchu, při kterém kusy tuhé horniny napadaly do tekuté lávy a staly se v ní jádry chladnutí. Důsledkem smršťování vznikly paprsčité útvary upomínající na dětské malůvky sluncí. Nápadná jsou především větší slunce, o průměru desítek centimetrů, těch malých, několikacentimetrových je zase nesrovnatelně více.
Kamenná slunce
Slunce lze spatřit na lomových stěnách, na svazích a na vrcholu se nalézají pěkné teplomilné trávníky se stepní květenou a zvířenou. Kromě běžných druhů, jako je sveřep vzpřímený (Bromus erectus), pelyněk ladní (Artemisia campestris), rýt žlutý (Reseda lutea) nebo hadinec obecný (Echium vulgare) zde rostou i vzácnější druhy, např. kozinec rakouský (Astragalus austriacus), kozinec bezlodyžný (A. exscapus), vlnice chlupatá (Oxytropis pilosa). Uváděny jsou některé další: bělozářka liliovitá (Anthericum liliago), modřenec tenkokvětý (Muscari tenuiflorum), kavyl Ivanův (Stipa pennata), kavyl sličný (S. pulcherrima). Nápadný je hojný výskyt nepůvodního lnu rakouského (Linum austriacum).
Kamenná slunce
Za pozornost zajisté stojí nedaleká přírodní památka Třtěnské stráně nalézající se jižně přes silnici taktéž se stepní květenou.
Kamenná slunce
Fotografovali Libor Zdařil a Radim Cibulka, dne 1. 6. 2014.