Syn.: Sphaeroma ambiguum (A. Gray) Kuntze
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Rozšíření: Severoamerický druh, roste v Mohavské a Sonorské poušti a v oblasti Velké pánve; v USA (jih a západ Arizony, jih Kalifornie, jih a západ Nevady, jih Utahu) a v severním Mexiku (Baja Norte, Baja Sur, Sonora). V areálu se rozlišuje několik infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste na suchých stanovištích, na písčitých a jílovitých půdách, v pelyňkových křovinách, ve světlých lesích s převahou borovice a jalovce, v nadmořských výškách 150–2500 m. Obsazuje i okraje cest a narušené plochy. Kvete od jara do podzimu.
Popis: Vytrvalá, bohatě větvená bylina až polokeř, dorůstá výšky až 1 m. Stonky jsou přímé, pokryté krátkými jemnými chloupky. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, čepele dlanitě laločnaté (obvykle se 3–5 laloky), na bázi srdčité, přibližně stejně dlouhé i široké (1,5–6 cm), na okrajích vroubkované, krátce chlupaté. Květy vyrůstají na krátkých stopkách podél hlavního stonku, jsou pětičetné, mají průměr asi 3,5 cm. Kališní cípy jsou vejčité, špičaté, korunní lístky mají obvykle meruňkovou až oranžovou barvu, někdy jsou bílé, S. ambigua var. rosacea má květy růžové. Tyčinky mají žluté nebo růžové prašníky.
Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina v suchých zahradách a v kontejnerech, vysazuje se při terénních úpravách pouštních oblastí.
Fotografováno ve dnech 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon) a 29. 8. 2014 (Utah, NP Arches).