HELIOPHILA JUNCEA (P. J. Bergius) Druce

Syn.: Brachycarpaea juncea (P. J. Bergius) Marais, Cleome juncea P. J. Bergius, Heliophila flava L. f.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Heliophila juncea

Rozšíření: Druh pochází z Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje v provinciích Western a Northern Cape. Je dosti široce rozšířen především v hornatém vnitrozemí, na východ až do okolí města Uniondale.

Ekologie: Provází řídkou křovinatou vegetaci na písčitých půdách v oblastech se zimními srážkami, vystupuje až do nadmořské výšky 1700 m.

Heliophila juncea

Popis: Vytrvalý prutovitý keřík, dorůstá výšky 0,2–1 m; stonky jsou obvykle tuhé a přímé, lysé. Listy jsou střídavé, čárkovité až podlouhlé, 1,5–5 cm dlouhé a 1–7 mm široké, celokrajné, na vrcholu hrotité. Květenství je prodloužený řídký hrozen; květy jsou 4četné, stopkaté; kališní lístky jsou vejčité, 2–4 mm dlouhé, tuhé, hladké nebo drobně papilnaté, 2 vnější jsou kápovité, 2 vnitřní vakovité; korunní lístky jsou nehetnaté, obvejčité až široce obkopinaté, 0,8–2 cm dlouhé a 2,5–9 mm široké, mohou být bílé, růžové, modré, fialové nebo purpurové; tyčinek je 6, čtyřmocné; semeník je čárkovitý. Plod je dvousemenná šešulka 2,8–4 mm dlouhá a 5,5–7 mm široká, na bázi s vytrvalými kališními lístky.

Poznámka: V rámci rodu Heliophila se tento druh vyznačuje především neobvyklými drobnými plody – proto je některými badateli vyčleňován s několika podobnými druhy do samostatného rodu Brachycarphaea. Většina druhů rodu Heliophila má plody prodloužené vícesemenné šešule.

Heliophila juncea
Heliophila juncea
Heliophila juncea

Fotografováno dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh, poblíž Tulbagh Waterfall).