Syn.: Cenia turbinata (L.) Pers., Cenia turbinata (L.) Dum. Cours., Cotula pumila Houtt.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cotula turbinata
Rozšíření: Areál se táhne v Jihoafrické republice od pohoří Cedarberg v provincii Western Cape až do okolí města Port Elizabeth v provincii Eastern Cape, nejvíce lokalit bylo zjištěno podél západního pobřeží.
Ekologie: Roste na písčitých, často narušených půdách, na jaře vlhkých a přes léto vysychajících, vystupuje až do nadmořské výšky 1100 m.
Cotula turbinata
Popis: Jednoletá krátkověká bylina vysoká 5–30 cm; lodyha je přímá, měkce chlupatá. Listy jsou střídavé, 2–3krát peřenosečné, úkrojky jsou úzké a jemné. Úbory mají 8–12 mm v průměru, vyrůstají na dlouhých stopkách, které se zvláště za plodu pod úborem kuželovitě nafukují; polokruhovité zákrovní listeny jsou 3žilné a tvoří 2 řady; lůžko úboru postrádá plevky; vnější květy jsou samičí, nesou velmi krátkou, bílou nebo žlutou ligulu, vnitřní květy jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté, zakončené 4 zoubky. Nažky jsou zploštělé, eliptické, postrádají chmýr.
Cotula turbinata
Cotula turbinata
Fotografováno ve dnech 22. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Tienie Versfeld Wildflower Reserve a Oudepost Reserve).