RHINACANTHUS OSMOSPERMUS Bojer ex Nees

Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Rhinacanthus osmospermus

Rozšíření: Pravděpodobně endemit Madagaskaru, rozšířený v mnoha oblastech ostrova, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina i Toliara. Částí botanické literatury tento druh bývá řazen do široce chápaného druhu Rhinacanthus nasutus, který se vyskytuje v Indii; k němu jsou přiřazeny i rostliny, k nimž se vztahují další jména, např. Rhinacanthus communis. Do tohoto okruhu patří i poněkud odlišné rostliny ze Srí Lanky, které se vyznačují delší a výrazněji zahnutou korunní trubkou a absencí kresby na dolním pysku; i o nich se uvažuje jako o samostatném druhu. Jasnější výsledky snad přinese další studium.

Ekologie: Roste v suchých tropických lesích, ale i na antropicky ovlivněných stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od listopadu do června.

Rhinacanthus osmospermus

Popis: Polokřovitá liána, až 150 cm vysoká. Listy jsou kopinaté, 6–11 cm dlouhé, až 3krát delší než široké, lysé. Květenství je chudě latnaté, úžlabní, květy dosahují asi 15 mm v průměru, korunní trubka je poměrně dlouhá, slabě zakřivená, červeně naběhlá, chlupatá, koruna je bílá, 2pyská, horní pysk je stažen do úzkého vzpřímeného cípu, dolní je 3laločný, s purpurovou kresbou. Plodem je tobolka.

Poznámka: Jedním z autorů popisu tohoto druhu byl český cestovatel a botanik Václav Bojer (1795–1856), který působil na Madagaskaru a Mauriciu. Na jeho počest byla pojmenována řada madagaskarských druhů, např. Anisostachya bojeri, Grewia bojeri, Uapaca bojeri a četné další.

Rhinacanthus osmospermus
Rhinacanthus osmospermus
Rhinacanthus osmospermus

Fotografovala Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).