Syn.: Asclepias vincetoxicum L., Antitoxicum officinale (Moench) Pobed., Cynanchus vincetoxicum (L.) Pers., Vincetoxicum officinale Moench
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Rozšíření: Evropa, západní Asie – od severního Španělska a Itálie přes střední Evropu po jižní Skandinávii, na východě zasahuje až na Kavkaz a do západní Sibiře, druhotně i v Severní Americe. U nás poměrně hojný druh, především v teplejších oblastech. Druh je značně variabilní, rozlišuje se několik vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste na výslunných stráních a ve světlých hájích, v pásmu od nížin do podhůří, vzácně až do hor. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 50–120 cm vysoká. Lodyha je přímá, nevětvená nebo jen nahoře krátce větvená, oblá, lodyžní listy jsou vstřícné (vzácně v přeslenu), řapíkaté, kopinaté až srdčitě vejčité, lysé, na rubu na žilnatině pýřité. Květy vyrůstají ve vrcholících, jsou 5četné, koruna je bílá nebo žlutobílá. Plodem je úzce vřetenovitý měchýřek.
Využití: Rostlina je silně jedovatá, v minulosti se využívala v lidové medicíně, také jako přadná a medonosná rostlina.
Fotografováno ve dnech 16. 5. 2004 (Česko, Morava, Pavlovské vrchy), 23. 7. 2005 (Morava, Dunajovické kopce) a 18. 6. 2017 (Čechy, Polabí, Oškobrh).