Syn.: Nymphaea lutea β pumila Timm, Nymphaea pumila (Timm) Hoffm., Nymphosanthus pumilus (Timm) Fernald, Nuphar tenella Rchb., Nuphar minima (Willd.) Sm.
Čeleď: Nymphaeaceae Salisb. – leknínovité
Rozšíření: Cirkumpolárně rozšířený druh s nesouvislým areálem. Vyskytuje se ve Velké Británii, západní a střední Evropě, ve Skandinávii. Areál dále pokračuje přes Bělorusko, Rusko, Sibiř, Kazachstán až do Japonska, najdeme ho i v Severní Americe. U nás se vyskytuje už jen velmi vzácně v jižních Čechách, a to v okolí Telče a na Šumavě. Druh dříve rostl i na jižní Moravě. Na Slovensku druh neroste.
Ekologie: Roste ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách do hloubky 1,5 m. Nejčastěji jej najdeme v rybnících, slepých ramenech a tůních. Vyhovuje mu bahnité dno s větším obsahem kyslíku a rašeliny. Tento druh se vyskytuje v pásmu od pahorkatin do hor. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá vodní bylina s plazivým oddenkem. Listy jsou plovoucí nebo ponořené, čepel je široce eliptická, 8–17 cm dlouhá, zářez zasahuje do 1/3 až 1/2 listu, na každé polovině listu je 9–16 žilek. Řapík je hranatý, na bázi pochvatý a má ve střední části šířku 4–7 mm. Květy mají 1,5–3,5 cm v průměru. Kališní cípy jsou okrouhlé, koruna je žlutá, s 8–12 korunními lístky. Bliznový terč je plochý a laločnatý s 8–12 zuby, nitky jsou široce čárkovité, 2krát delší než široké. Plodem je zakřivená bobule, která má 1,5–2 cm v průměru.
Záměny: Podobný a hojnější stulík žlutý je celkově větší, zářez listu zasahuje maximálně do 1/3 listu, korunních lístků bývá 11–20.
Ohrožení a ochrana: Stulík malý je dnes velmi vzácný, a proto je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy (C1t), ve stejné kategorii je i chráněn zákonem (§1).
Fotografováno dne 21. 6. 2008 (PR Pláničský rybník).