Syn.: Abroma alata Blanco, Abroma angulata Lam., Abroma angulosa Poir., Abroma communis Blanco, Abroma denticulata Miq., Abroma elongata Lam., Abroma fastuosa R. Br., Abroma javanica Miq., Abroma mariae Mart., Abroma mollis DC., Abroma obliqua C. Presl, Abroma sinuosa G. Nicholson, Abroma wheleri Retz., Ambroma augusta (L.) L. f., Herrania mariae (Mart.) Decne. ex Goudot, Theobroma augustum L., Theobroma mariae (Mart.) K. Schum.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde se vyskytuje v prostoru od Bhútánu a východu Indie po jižní Čínu a Malajsii, dále v Indonésii, na Filipínách, Papui-Nové Guineji, zasahuje i na severovýchod Austrálie a do Oceánie na Palau.
Ekologie: Roste ve vlhčích subtropech a tropech na okrajích lesních porostů a v říčních údolích.
Popis: Větší keř, dosahuje výšky 1–4 m; letorosty jsou plstnaté hvězdovitými chlupy. Listy jsou střídavé; řapík je 1–10 cm dlouhý; čepel je široce vejčitá, někdy 3–5laločná, 10–22 cm dlouhá a 9–18 cm široká, od báze s vyniklými 3–7 žilkami, na líci lysá nebo řídce hvězdovitě chlupatá, na rubu hustě krátce pýřitá, na bázi srdčitá, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá; palisty jsou čárkovité, 0,5–1 cm dlouhé. Květenství je vrcholičnaté, nejvýše s 5 nicími oboupohlavnými květy; kališní lístky jsou kopinaté, 1,5–1,8 cm dlouhé, na obou stranách hustě chlupaté; korunní lístky jsou kopisťovité, asi 2,5 cm dlouhé, tmavě červenavé; tyčinek je 15, srostlých do 5 svazečků, navíc je přítomno 5 staminodií; semeník je 5pouzdrý. Plodem je blanitá, obráceně kuželovitá tobolka 3–6 cm v průměru, s 5 žebry, vně s hvězdovitými chlupy.
Využití: Z vláknité borky se získávají houževnatá vlákna na výrobu provazů a rybářských sítí. V lidovém léčitelství má význam jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Také se sází jako okrasný keř.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).