ABUTILON FRUTICOSUM Guill. et Perr. – mračňák / podslnečník

Syn.: Abutilon albidum subsp. fruticosum (Guill. et Perr.) Maire, Sida perrottetiana D. Dietr., Abutilon texense Torrey et A. Gray
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Abutilon fruticosum

Rozšíření: Pochází z tropické Afriky (areál se táhne od Maroka přes jih Sahary a Sahel až po Etiopii a Somálsko, objevuje se však také v jihozápadní Africe, od Namibie po severovýchod Jihoafrické republiky), z Arabského poloostrova, Pákistánu a severozápadní Indie. Je uváděn rovněž ze severu Mexika (na jih sestupuje až do států Zacatecas a San Luis Potosí) a jihu USA (od Texasu až po Oklahomu a Arkansas). Lze se setkat s názorem, že skutečně původní je vlastně pouze v Novém světě, na východní polokouli měl být údajně zavlečen. V rámci druhu je rozlišováno několik infraspecifických taxonů.

Ekologie: Roste na otevřených suchých stanovištích, na skalách a kamenitých svazích, v Americe ve vegetační formaci chaparral, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m.

Abutilon fruticosum

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky 40–100(–150) cm, s větvemi popelavě až šedobíle oděnými. Listy jsou řapíkaté, kopinaté až široce vejčité, 1–8(–10) cm dlouhé, na bázi srdčité, skoro celokrajné nebo pilovité až zubaté; palisty jsou nitkovité, 3–5 mm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě na stopkách až 5 cm dlouhých z úžlabí listů, kalich je 4–6 mm dlouhý, cípy jsou kopinaté až vejčité, špičaté, chlupaté, koruna dosahuje v průměru 9–12 mm, korunní lístky jsou obvejčité, 5–7 mm dlouhé, žluté; tyčinkový sloupek je velmi krátký, chlupatý. Plod je poltivý, 7–10 mm dlouhý, plůdků je 8–10, na vrcholu jsou špičaté.

Abutilon fruticosum
Abutilon fruticosum
Abutilon fruticosum
Abutilon fruticosum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 1. 2023 (Omán, Dhofar, Jabal Samhan).