Syn.: Abutilon asiaticum (L.) Sweet, Abutilon cavaleriei H. Lév., Abutilon cysticarpum Hance ex Walp., Abutilon populifolium (Lam.) Sweet, Sida asiatica L., Sida indica L., Sida populifolia Lam.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Druh byl popsán z Indie, jeho areál se táhne od Indie a Sri Lanky přes Barmu a Thajsko až do jižní Číny a Vietnamu. V tropické Africe (od Ghany až po Angolu, KwaZulu-Natal a Madagaskar) a snad i v jihovýchodní Asii (jižní Čína, Tchaj-wan, Malajsie, Indonésie, Papua-Nová Guinea) se vyskytuje v poddruhu Abutilon indicum subsp. guineense (někdy bývá klasifikován jako samostatný druh), ve východní části Indonésie a snad i na severu Austrálie roste A. i. subsp. albescens, na severu Austrálie bývá ještě rozlišována varieta A. i. var. australiense. Naše fotografie zachycují nominátní poddruh.
Ekologie: Roste v travnaté a křovinaté savaně, objevuje se i na stanovištích narušovaných lidskou činností, v okolí lidských sídel, polí a cest.
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 100–250 cm dlouhou, větvenou, šedavě chlupatou. Listy jsou střídavé, řapík je 2–4 cm dlouhý, listová čepel je široce vejčitá až skoro okrouhlá, 3–9 cm dlouhá a 2,5–7 cm široká, na bázi srdčitá, po okraji nepravidelně pilovitá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, pokrytá šedavými hvězdovitými chlupy; palisty jsou šídlovité, 1–2 mm dlouhé, zahnuté. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů na stopkách až 4 cm dlouhých, dosahují průměru 2–2,5 cm; kalich je 5cípý, o průměru 6–10 mm, šedavě chlupatý, kališní cípy jsou vejčité, špičaté; koruna je žlutá, korunní lístky jsou 7–8 mm dlouhé. Plod je poltivý, dosahuje průměru okolo 1,5 cm, plůdků je 15–20, na vrcholu jsou špičaté, jen s drobným zobánkem.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 2. 2018 (Barma, okolí města Pagan).