Syn.: Acalypha amentacea f. circinata (Müll. Arg.) Fosberg, Acalypha amentacea subsp. wilkesiana (Müll. Arg.) Fosberg, Acalypha circinata A. Gray ex Seem., nom inval., Acalypha compacta Guilf. ex C. T. White, Acalypha godseffiana Mast., Acalypha hamiltoniana Bruant, Acalypha illustris Pax et K. Hoffm., nom. inval., Acalypha macafeeana Veitch, Acalypha macrophylla Veitch, nom. illeg., Acalypha marginata (Mill.) J. J. Sm., nom. illeg., Acalypha torta Pax et K. Hoffm., nom. inval., Acalypha tricolor Seem., Acalypha triumphans L. Linden et Rodigas, Ricinocarpus wilkesianus (Müll. Arg.) Kuntze
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Rozšíření: Pochází z Oceánie, typová položka pochází z Fidži, dále se vyskytuje na Vanuatu a na přilehlých ostrovech Melanésie.
Ekologie: V přirozeném prostředí se vyskytuje v podrostu tropických deštných lesů. Vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost, lehké, dobře propustné půdy, zastínění a teploty, které nepoklesnou pod 10 °C.
Popis: Jednodomý stálezelený bohatě větvený keř, dorůstá výšky až 4,5 m; letorosty jsou plstnaté, starší větve krátce pýřité. Listy jsou střídavé; řapík je (1–)2–5(–9) cm dlouhý; čepel je široce vejčitá, 5–7(–25) cm dlouhá a 5–13 cm široká, často s měděnou nebo bronzovou kresbou na ploše a bělavým nebo růžovým okrajem, na obou stranách řídce chlupatá, později olysávající, na bázi často srdčitá, vroubkovaná až pilovitá, na vrcholu zašpičatělá; palisty jsou šídlovité, 1–1,5 cm dlouhé. Květenství jsou úžlabní klasy, složené vždy z květů jednoho pohlaví; samčí klasy jsou až 7 cm dlouhé, jejich vřeteno je chlupaté, nese krátké kopinaté listeny, kalich je nezřetelný, koruna chybí, tyčinek je 8; samičí klasy jsou volnější, až 12 cm dlouhé, rovněž s pýřitým vřetenem, listeny jsou 7–12dílné, jejich prostřední lalok je široce vejčitý, až 5 mm dlouhý, kališní lístky jsou 3–4, asi 1 mm dlouhé, koruna chybí, pestík srůstá z 3 plodolistů, čnělka je žlutě, zelenobíle nebo někdy červeně chlupatá. Plody jsou stlačeně trojlaločné, hladké a jemně pýřité tobolky 1,5–2 mm dlouhé a asi 4 mm v průměru.
Využití: Okrasná rostlina, pěstuje se v tropech ve venkovních kulturách, jinde ve sklenících nebo v bytech. Oblíbené jsou zejména kultivary s barevnými listy. Mast z této rostliny je účinný prostředek proti různým typům kožních onemocnění, zejména proti mykózám.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, v kultuře v botanické zahradě v Palermu).