Syn.: Adansonia gibbosa (A. Cunn.) Guymer ex D. A. Baum, Adansonia rupestris Kent, Adansonia stanburyana Hochr., Baobabus gregorii (F. Muell.) Kuntze, Capparis gibbosa A. Cunn.
Česká jména: bahobab (Presl 1846), baobab (Mareček 1994)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Fytogeograficky i etnobotanicky mimořádně pozoruhodný druh severoaustralské flóry, vyskytuje se na severu Západní Austrálie a na severozápadě Severního teritoria – od regionu Kimberley až do povodí Victoria River.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, na skalnatých svazích s minimem půdy, ale také podél sezónních vodních toků a na slaných půdách, které jsou sezónně zaplavovány vodou. Kvete od října do ledna, začíná kvést ještě před příchodem období dešťů.
Popis: Opadavý strom dosahující výšky 10–15 m, s kmenem výrazně lahvovitě rozšířeným a po obvodu dosahujícím až 25 m. Listy jsou dlanitě zpeřené, se 4–7 lístky, které jsou kopinaté až eliptické, 5–16 cm dlouhé a 0,6–5 cm široké, skoro přisedlé, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, na líci většinou lysé, na rubu nezřídka hvězdovitě chlupaté. Květy se objevují ještě před listy nebo společně s nimi, vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, jsou stopkaté, kalich je 6–8 cm dlouhý, lysý nebo chlupatý, korunní lístky jsou obkopinaté až podlouhlé, 6–13 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, bělavé až bílé; tyčinek je 150–350, jsou bílé až nažloutlé, čnělka je 8–12 cm dlouhá, bílá. Plody jsou kulovité až vejcovité, 9–15 cm dlouhé, semena jsou ledvinovitá, až 11 mm dlouhá.
Využití: Domorodí Australané konzumovali dužninu plodů i semena tohoto stromu. V posledních letech se tento druh na severu Západní Austrálie rovněž pěstuje, přičemž kořeny mladých semenáčů se používají jako delikatesní zelenina. Ze suchých plodů se vyrábějí nejrůznější dekorativní předměty, které jsou nabízeny turistům v místních obchodech.
V krajině tyto mohutné stromy sloužily jako nepřehlédnutelné orientační prvky, na jejich kmeny byly občas prvními evropskými průzkumníky vyrývány i nápisy s daty – snad nejstarším je zápis na kmeni jednoho australského baobabu už z roku 1820, nejslavnější je ale jistě záznam na tzv. „Gregory Tree“ z 2. července 1856. Objevovaly se také exempláře s rytinami, které vytvořili domorodí Australané.
Duté kmeny baobabů sloužily po celé Africe, na Madagaskaru i v Austrálii jako obří jímky na dešťovou vodu. V jednom australském baobabu byl údajně dokonce zřízen šenk a obchod, v jiném úřadovala pošta. Traduje se, že několik baobabů sloužilo na severozápadě Austrálie i jako vězení.
Poznámka: Augustus Charles Gregory (1819–1905), po němž je druh pojmenován, byl anglický geodet a průzkumník, který oblast s výskytem těchto stromů navštívil v roce 1856.
Rod Adansonia v současnosti zahrnuje devět druhů, vyskytují se především na Madagaskaru, ale také v tropické Africe, na jihu Arabského poloostrova a v Indii, pouze tento jediný druh je australský.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 30. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, region Victoria Bonaparte, okolí Timber Creek) a 29. 9. 2024 (Northern Territory, George Brown Darwin Botanic Gardens).