Syn.: Adenium socotranum Vierh.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Adenium obesum subsp. socotranum
Rozšíření: Endemit jemenského ostrova Sokotra.
Ekologie: Roste v aridních křovitých oblastech, zvláště na kamenitých místech, také na řídce zalesněných plochách, v nadmořských výškách mezi 0–1200 m.
Adenium obesum subsp. socotranum
Popis: Sukulentní keř nebo malý strom, stálezelený, až 4 m vysoký, masivní zbytnělý kmen má v průměru až 3 m výšky. Borka je hladká, světle šedě nebo šedohnědě zbarvená. Listy obrůstají větve ve spirálách zhušťujících se u vrcholu výhonů, jsou obvejčité, kožovité, 5–15 cm dlouhé, 1–8 cm široké. Během suchého období obvykle listy opadávají a zůstávají jen květy. Květy jsou trubkovité, s pěti lístky, 2–5 cm dlouhé, s vnějším průměrem 4–6 cm, růžové až červené, s bílým a červeným zabarvením vnějšku hrdla. Plodem jsou měchýřky, semena jsou s chmýrem.
Adenium obesum subsp. socotranumAdenium obesum subsp. socotranum
Adenium obesum subsp. socotranum
Adenium obesum subsp. socotranum
Využití: Druh Adenium obesum je oblíbenou pokojovou rostlinou, pěstuje se velké množství různých kultivarů. V kultuře se objevuje vzácně i tento poddruh. Rostlinky pěstované ze semen mívají zbytnělé kmínky už v raném věku.
Poznámka: Rod Adenium byl původně rozdělován do asi 12 druhů. Postupně byly uznány za poddruhy nebo variety, i když vzhled rostlin na různých lokalitách se velmi liší, od krátkých tlustých stromů podobajících se malému baobabu po zcela malé keře vyrůstající z množství hlízovitých kořenů. V současnosti je v tomto rodu rozlišováno jen pět druhů.
Adenium obesum subsp. socotranum
Adenium obesum subsp. socotranum
Fotografováno od 21. do 23. 4. 2010 (Jemen, na ostrově Sokotra).