Syn.: Adenostemma aquaticum D. Don, Adenostemma elatum D. Don, Adenostemma erectum (Sw.) DC., Adenostemma fastigiatum (Blume) DC., Adenostemma latifolium D. Don, Adenostemma leiocarpum DC., nom. inval., Adenostemma rivale Dalz., Adenostemma rugosum DC., Ageratum aquaticum Roxb., nom. inval, Anisopappus candelabrum H. Lév., Lavenia alba Wallich, Lavenia aquatica Spreng., Lavenia carnosa Wallich, Lavenia dentata Wallich, Lavenia divaricata Buch.-Ham. ex DC., Lavenia elata Spreng., Lavenia erecta Sw., Lavenia fastigiata Blume, Lavenia latifolia Spreng., Lavenia nudiflora hort. ex DC., Lavenia rugosa Wight, nom. inval., Myriactis candelabrum (H. Lév.) H. Lév., Verbesina lavenia L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh byl popsán ze Sri Lanky, vyskytuje se v jižní a jihovýchodní Asii, v oblasti od Pákistánu přes Indii, Nepál, Indočínu, jihovýchodní Čínu a Tchaj-wan až po jižní Japonsko, v jižní části areál zasahuje na indonéské ostrovy, Filipíny, Papuu-Novou Guineu, na sever a východ Austrálie i na četné pacifické ostrovy (např. Samoa, Francouzská Polynésie). V tomto rozsáhlém areálu je rozlišováno několik infraspecifických taxonů. Údaje z amerického kontinentu a Galapág jsou zřejmě mylné, k jiným druhům nejspíš patří i záznamy z Afriky.
Ekologie: Roste v tropických i subtropických lesích, lesních lemech a křovinách, často na březích vodních toků a v mokřinách, ale i na stanovištích dotčených lidskou činností, při okraji zemědělsky využívaných ploch a kolem cest, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2300 m. Kvete od ledna až do července.
Popis: Velmi morfologicky variabilní jednoletá až vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 30–100 cm dlouhou, v horní části větvenou, v dolní části lysou. Listy jsou vstřícné, řapík je až 4 cm dlouhý, čepel je eliptická, kopinatá až vejčitá, 4–12 cm dlouhá a 2–5 cm široká, na bázi klínovitá, na řapík sbíhavá, po okraji vroubkovaná až pilovitá, na vrcholu špičatá nebo tupá, po obou stranách lysá nebo řídce chlupatá, horní lodyžní listy jsou menší, jen krátce řapíkaté. Úbory jsou poměrně malé, vyrůstají v chudém nebo i bohatém chocholíku či latě, stopka květenství je šedavě nebo rezavě chlupatá; zákrov je polokulovitý, 4–5 mm dlouhý, o průměru okolo 10 mm, zákrovní listeny vyrůstají ve 2 řadách, jsou eliptické, zelené, vnější obvykle srostlé, jen řídce chlupaté, na vrcholu tupé; květy jsou trubkovité, 5cípé, bílé; ramena čnělky jsou velmi nápadná, dužnatá, bílá, na vrcholu zaokrouhlená. Plodem je nažka, až 4 mm dlouhá, s chmýrem až 4 mm dlouhým.
Využití: Rostlina nachází uplatnění v tradiční medicíně.
Poznámka: Pantropicky rozšířený rod Adenostemma v současnosti zahrnuje 21 akceptovaných druhů (POWO 2019).
Fotografoval Mário Duchoň, dne 8. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, svahy Gunung Talang).