Syn.: Aesculus ohioensis F. Michx., Nebropsis glabra (Willd.) Raf., Pavia glabra Spach
Česká jména: jírovec lysý (Mareček 1994)
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité

Aesculus glabra

Rozšíření: Druh východu Severní Ameriky, jehož areál na západě zasahuje až do Kansasu a středního Texasu, na jihovýchodě do Tennessee a Alabamy, na východě se táhne přes Ohio a Pensylvánii skoro až k atlantickému pobřeží, severní hranice prochází jižní částí kanadské provincie Ontario. V západní části areálu je rozlišována varieta Aesculus glabra var. arguta. Bývá vysazován i v Evropě.

Ekologie: Roste většinou v lužních lesích, na stanovištích vlhkých až vysychavých, obvykle na půdách vápenatých. Kvete od dubna do května.

Popis: Opadavý strom dosahující výšky 6–15(–30) m, s kmenem přímým a borkou drsnou, popraskanou, letorosty nahnědlými, chlupatými až olysalými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, dlanitě 5(–7)četné, lístky jsou eliptické až úzce obvejčité, 7–15 cm dlouhé a 3–6 cm široké, po okraji drobně pilovité, na vrcholu zašpičatělé, na rubu jemně pýřité. Květy jsou uspořádány v řídkých latách 10–15(–22) cm dlouhých, jednotlivé květy jsou 2–3 cm dlouhé, korunní lístky jsou 4, 1–2 cm dlouhé, dva obkopinaté a nehetnaté horní lístky jsou delší než lístky postranní, zelenožluté, kratší než tyčinky; tyčinek je 7. Plodem je kulovitá až elipsoidní ostnitá tobolka dosahující šířky 3–5 cm, která obsahuje jediné semeno.

Poznámka: Semena jírovce lysého jsou pro člověka i hospodářská zvířata (nikoli však pro veverky) jedovatá. Dávná pověra říká, že tato semena v kapse vhodně nošená zaručeně ochrání lidský organismus před revmatismem.

Aesculus glabra
Aesculus glabra
Aesculus glabra
Aesculus glabra

Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).