Syn.: Aizoon procumbens Crantz, Glinus crystallinus Forssk.
Česká jména: vždyživ kanarský (Presl 1846)
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité
Rozšíření: Areál sahá od ostrovů Makaronésie (Kapverdské a Kanárské ostrovy, Madeira) přes severní Afriku až po západní Asii (od Arábie až po západní Pákistán). Druh byl zaznamenán i v jižní Africe (snad Namibie, Zimbabwe a Svazijsko).
Ekologie: Roste na suchých skalách a útesech, převážně v pobřežním pásmu – v Makaronésii stoupá do nadmořské výšky okolo 200 m, roste obvykle na zasolené půdě. Ve vnitrozemských oblastech (např. Sahara) se nevyhýbá ani pískům a vystupuje i do vyšších poloh. Kvete od ledna do května.
Popis: Jednoletá až víceletá bylina, 5–20 cm vysoká, lodyha poléhavá, větvená, dužnatá, chlupatá, listy střídavé, řapíkaté, obvejčitě podlouhlé, zhruba 2,5 cm dlouhé, květy v úžlabí listů, přisedlé, 5četné, zelenožluté. Plodem je tobolka.
Poznámka: K rodu Aizoon je v současnosti započítáváno 41 druhů (POWO 2021), které se vyskytují v oblasti táhnoucí se od Makaronésie přes severní Afriku a Blízký východ až do Pákistánu, řada druhů se objevuje i v jižní části afrického kontinentu.
Fotografováno dne 1. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Malpaís de Güimar).