Syn.: Anchusa tinctoria L., Anchusa pusztarum Borbás, Alkanna lehmannii (Tineo in Guss.) DC., Baphorhiza tinctoria (L.) Link, Buglossum tinctorium Lam., Lithospermum tinctorium L.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Centrum areálu se nachází ve Středozemí (od Maroka přes Španělsko a Balkánský poloostrov do Malé Asie), zasahuje i do jižní části střední Evropy (Maďarsko a jižní Slovensko).
Ekologie: Roste na vátých píscích, písečných dunách a přesypech, pouze v nížinách. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina, 10–20 cm vysoká, lodyhy jsou rozloženy do kruhu, vystoupavé nebo poléhavé, větvené, štětinatě chlupaté. Přízemní listy vyrůstají v růžici, lodyžní jsou střídavé, přisedlé, podlouhle kopinaté, chlupaté. Květy v paždí listenů, koruna je nálevkovitá, modrá, 5četná. Plody jsou tvrdky.
Ohrožení a ochrana: Na jižním Slovensku se kamejník barvířský objevuje jen v okolí Čenkova, tato lokalita je nejsevernějším výběžkem areálu druhu. Je zde zařazen ke kriticky ohroženým (CR) a zákonem chráněným druhům, stejně tak v Srbsku.
Využití: V minulosti se tato rostlina používala při barvení látek, uplatnění nacházela rovněž v kosmetice a potravinářství.
Fotografováno dne 12. 6. 2004 (Slovensko, Čenkov).