Syn.: Casuarina excelsa Salisb., Casuarina gunnii Hook. f. ex Miq., Casuarina macrocarpa A. Cunn. ex Miq., Casuarina quadridentata Desf., Casuarina quadrivalvis Labill., Casuarina stricta Aiton, Casuarina tortuosa Henry, Casuarina verticillata Lam.
Čeleď: Casuarinaceae R. Br. – přesličníkovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie a Tasmánie – jeho areál sahá od východu Nového Jižního Walesu až po Victorii, zasahuje i na jihovýchod Jižní Austrálie (až po Flindersovo pohoří a Eyrův poloostrov), rovněž na ostrovy v Bassově průlivu a na sever a východ Tasmánie.
Ekologie: Roste v suché křovinaté vegetaci na skalnatých a kamenitých svazích, na horských hřebenech i na pobřežních útesech. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Dvoudomý strom dosahující výšky 4–10 m, s větvičkami obvykle svěšenými, až 40 cm dlouhými, články jsou 1–4 cm dlouhé, v rýhách hustě chlupaté, žebra jsou zaokrouhlená. Zubů (redukovaných listů) je 8–13, jsou odstálé, asi 1 mm dlouhé. Samčí květenství je klasnaté, 3–12 cm dlouhé, prašníky jsou až 2,5 mm dlouhé, šištice jsou přisedlé nebo krátce stopkaté, válcovité, jejich délka je větší než šířka, 2–5 cm dlouhé a až 3 cm široké, chlopně jsou špičaté; semena jsou křídlatá, 7–12 mm dlouhá.
Využití: Ze dřeva tohoto stromu vyráběli původní Australané bumerangy i některé další nástroje, šištice sloužily jako dětské hračky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Mount Remarkable National Park, Alligator Gorge).