AMANITA CITRINA (Pers.) Pers. – muchomůrka citrónová / muchotrávka citrónovožltá

Syn.: Agaricus mappa Batsch, Agaricus mappa Willd., Amanita bulbosa var. citrina (Pers.) Gillet, Amanita citrina Pers., Amanita citrina var. mappa (Batsch) Pers., Amanita citrina ß mappalis Gray, Amanita mappa (Batsch) Bertill., Amanita mappa var. citrina (Pers.) Rea, Amanitina citrina (Pers.) E.-J. Gilbert, Venenarius mappa (Batsch) Murrill
Čeleď: Amanitaceae R. Heim ex Pouzar – muchomůrkovité

Amanita citrina

Amanita citrina

Rozšíření: Roste v celém mírném pásu.

Ekologie: Vyskytuje se poměrně hojně ve všech typech lesa, hojnější je ale v listnatých lesích. Plodnice rostou od srpna do listopadu.

Popis: Jedná se o poměrně drobnou muchomůrku s průměrem klobouku do 10 cm. Pokožka klobouku je mastná, lesklá, s větším množstvím menších či větších bíle nebo šedavě zbarvených fragmentů vela. Ke středu klobouku je jich více. Tvar je zprvu vejčitě klenutý, později rozložitý, vždy s přehnutím okraje dolů. Barva je bílá, žlutavá, žlutá nebo nazelenalá, vždy ale velmi světlých odstínů. Lupeny jsou bílé, husté. Třeň je válcovitý, ve spodní části rozšířený do hlízy, lehce plstnatý, prsten je tenký, hladký. Výtrusný prach je bílý. Chuť a vůně zemitá, ředkvovitá.

Záměny: Především za muchomůrku zelenou (Amanita phalloides), od níž se liší absencí „pochvy“ (velum), světlejšími odstíny a větším množstvím hrbolků na klobouku.

Poznámka: Nejedlá houba. Ve starších pramenech uváděna někdy jako jedlá, ale nedobrá.

Amanita citrina

Fotografováno dne 8. 9. 2006 a 11. 9. 2006 (Česko, Tisá, Osvinov).