ANISOTES DIVERSIFOLIUS Balf. f.

Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Anisotes diversifolius

Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra. Je známo asi 20 druhů rodu Anisotes, většina z nich roste v tropické Africe (západní i východní) a na Madagaskaru, 1 druh roste i na Arabském poloostrově.

Ekologie: Především na žulovém podkladu v pohoří Haghier v centrální části ostrova v nadmořských výškách 200–900 m, spíše výjimečně na návětrných vápencových útesech východní části ostrova. Roste na stanovištích s poněkud nižšími průměrnými ročními teplotami (22–24 °C) a úhrny srážek 400–700 mm za rok; alespoň část srážek je saturována mlhami.

Anisotes diversifolius

Popis: Bohatě větvený přímý keř dosahující výšky až 2,5 m. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, obvejčité nebo kopisťovité, 0,5–1 cm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené, uťaté až vykrojené. Květy zpravidla jednotlivé v paždí listů, s krátkým zvonkovitým kalichem se stejnými kopinatými cípy; koruna je více než 2 cm dlouhá, červenooranžová, přecházející do žluté, výrazně dvoupyská, korunní trubka a pysky jsou zhruba stejně dlouhé, horní pysk je víceméně přímý, na vrcholu špičatý, dolní velmi úzký, podvinutý; tyčinky jsou 2, dosahují délky koruny.

Anisotes diversifolius
Anisotes diversifolius

Fotografováno dne 24. 2. 2010 (Jemen, Sokotra, severní svahy pohoří Haghier).