Syn.: Cassia italica (Mill.) Spreng., Cassia ligustrina Mill., Cassia obovata Collad., Cassia obtusa Roxb., Cassia porturegalis Bancroft, Cassia porturegalis Bancr., Senna obovata (Collad.) Link, Senna obtusa Roxb.
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Senna italica
Rozšíření: Pravděpodobně pochází ze subsaharské Afriky, kde se vyskytuje od Senegalu po Somálsko, na jih zasahuje až do Jihoafrické republiky. Dále roste na Kapverdských ostrovech, na ostrově Sokotra, na Arabském poloostrově, v Íránu, Pákistánu a Indii. Druhotný výskyt byl zjištěn i v tropické Střední a Jižní Americe.
Ekologie: Roste v oblasti savan, nejčastěji v křovinách, podél cest a na rumištích.
Senna italica
Popis: Statný, na bázi dřevnatějící, obvykle poléhavý, řidčeji přímý polokeř, lysý, nanejvýš s jemně chlupatými lodyhami. Sivé listy jsou sudozpeřené, bez žlázek, s 3–6 jařmy, palisty jsou úzké; lístky jsou obvejčité, 1–4 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství vyrůstají v paždí listů, jsou to hrozny s 10–15 květy; kalichy jsou volné; korunní lístky jsou 8–20 mm dlouhé, světle žluté; tyčinek je 10. Lusky jsou v obrysu podlouhlé, 3–5 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, ploché, chlopně mají na stranách podélné vystouplé žebro.
Senna italica
Senna italica
Senna italica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 10. 2015 (Omán, Ad Dakhiliyah, Misfat al Abriyyin).