ANISOTOME LATIFOLIA Hook. f.

Syn.: Calosciadium latifolium (Hook. f.) Endl. ex Walp., Ligusticum latifolium (Hook. f.) Hook. f.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Anisotome latifolia

Rozšíření: Vyskytuje se výhradně na novozélandských subantarktických ostrovech, které se nacházejí jižně od novozélandského Jižní ostrova – Campbellovy ostrovy, Aucklandovy ostrovy.

Ekologie: Roste na skalnatých svazích, v porostech obřích bylin (tzv. megaherbs), které jsou pro tuto oblast velmi charakteristické. Kvete od října do února.

Popis: Statná vytrvalá bylina, která dorůstá v době plného květu výšky až okolo 200 cm. Lodyha je přímá, větvená, na bázi dosahuje v průměru okolo 10 cm. Listové řapíky jsou 15–30(–40) cm dlouhé, listové pochvy jsou široké, čepel je v obrysu podlouhlá až podlouhle vejčitá, (10–)20–40(–60) cm dlouhá a (5–)15–20(–25) cm široká, kožovitá, 2–3krát zpeřená, lístků 1. řádu je 5–10(–15) párů, jsou podlouhle vejčité, (5–)15(–20) cm dlouhé a (3–)4(–10) cm široké, lístků 2. řádu je 3–5 párů, jsou nesymetrické, vejčité, 5–10 cm dlouhé a 1–3 cm široké, 3–5laločnaté, na vrcholu s ostrou špičkou 2–3 mm dlouhou. Květenství je okoličnaté, složené, okolíky dosahují 4–8 cm v průměru; listeny jsou čárkovité, 3–5 cm dlouhé, špičaté; kališní cípy jsou nestejné, úzce vejčité, korunní lístky jsou vejčité, bělavé, narůžovělé až nachové. Plody jsou 4–5 mm dlouhé, s (3–)5 žebry.

Poznámka: K rodu Anisotome je v současnosti řazeno 17 druhů (POWO 2022), které se vyskytují jen na Novém Zélandu a na australské Tasmánii. Na subantarktických ostrovech se kromě představovaného druhu vyskytuje ještě také výrazně úzkolistá Anisotome antipoda, korunní lístky bílé s hnědým centrálním proužkem má zas Anisotome acutifolia, která se objevuje na severněji položených výspách v okolí Stewartova ostrova (Snares Islands, Solander Island).

Anisotome latifolia
Anisotome latifolia
Anisotome latifolia
Anisotome latifolia

Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Invercargill, Southland Museum and Art Gallery, rostlina pochází z kultury).