Syn.: Calosciadium latifolium (Hook. f.) Endl. ex Walp., Ligusticum latifolium (Hook. f.) Hook. f.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité
Rozšíření: Vyskytuje se výhradně na novozélandských subantarktických ostrovech, které se nacházejí jižně od novozélandského Jižní ostrova – Campbellovy ostrovy, Aucklandovy ostrovy.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích, v porostech obřích bylin (tzv. megaherbs), které jsou pro tuto oblast velmi charakteristické. Kvete od října do února.
Popis: Statná vytrvalá bylina, která dorůstá v době plného květu výšky až okolo 200 cm. Lodyha je přímá, větvená, na bázi dosahuje v průměru okolo 10 cm. Listové řapíky jsou 15–30(–40) cm dlouhé, listové pochvy jsou široké, čepel je v obrysu podlouhlá až podlouhle vejčitá, (10–)20–40(–60) cm dlouhá a (5–)15–20(–25) cm široká, kožovitá, 2–3krát zpeřená, lístků 1. řádu je 5–10(–15) párů, jsou podlouhle vejčité, (5–)15(–20) cm dlouhé a (3–)4(–10) cm široké, lístků 2. řádu je 3–5 párů, jsou nesymetrické, vejčité, 5–10 cm dlouhé a 1–3 cm široké, 3–5laločnaté, na vrcholu s ostrou špičkou 2–3 mm dlouhou. Květenství je okoličnaté, složené, okolíky dosahují 4–8 cm v průměru; listeny jsou čárkovité, 3–5 cm dlouhé, špičaté; kališní cípy jsou nestejné, úzce vejčité, korunní lístky jsou vejčité, bělavé, narůžovělé až nachové. Plody jsou 4–5 mm dlouhé, s (3–)5 žebry.
Poznámka: K rodu Anisotome je v současnosti řazeno 17 druhů (POWO 2022), které se vyskytují jen na Novém Zélandu a na australské Tasmánii. Na subantarktických ostrovech se kromě představovaného druhu vyskytuje ještě také výrazně úzkolistá Anisotome antipoda, korunní lístky bílé s hnědým centrálním proužkem má zas Anisotome acutifolia, která se objevuje na severněji položených výspách v okolí Stewartova ostrova (Snares Islands, Solander Island).
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Invercargill, Southland Museum and Art Gallery, rostlina pochází z kultury).