Syn.: Annona bonplandiana Kunth, Annona cearaensis Barb. Rodr., Annona macrocarpa Wercklé, Annona muricata var. borinquensis Morales, Annona muricata f. mirabilis R. E. Fr., Guanabanus muricatus M. Gómez
Česká jména: láhevník měkkoostenný (Presl 1846), anona ostnitá (Mareček 1994)
Čeleď: Annonaceae Juss. – láhevníkovité
Rozšíření: Původní vlastí je zřejmě Karibská oblast, možná se přirozeně vyskytuje i ve Střední Americe a v severní části Jižní Ameriky. V současné době se pěstuje v tropických oblastech celého světa.
Ekologie: Stromu se daří v oblastech s vysokými průměrnými ročními teplotami (25–30 °C), přičemž minimální teploty by neměly klesnout pod 5 °C; optimální roční srážkový by měl činit kolem 1000 mm, v průběhu vegetace snáší suchou periodu, zejména v období květu. Půdy mají být dobře zásobené živinami, propustné, mírně kyselé.
Popis: Stálezelený malý stromek až 4 m vysoký. Listy jsou střídavé, na větvích nápadně dvouřadě uspořádané, kopinaté, 8–16 cm dlouhé a 3–7 cm široké, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květy vyrůstají nejčastěji přímo z kmene, jsou asi 3 cm dlouhé, tvoří je 6 masitých, srdčitých, žlutavých okvětních lístků, z nichž vnější jsou poněkud delší než vnitřní. Tyčinek je mnoho, gyneceum tvoří větší počet volných plodolistů. Plodolisty se při dozrávání mění v měchýřky, které za plné zralosti navzájem srůstají a vytvářejí až 30 cm dlouhý a 0,3–1,5 kg, výjimečně až 4,5 kg těžký nepravý plod. Tento plod má nepravidelný, široce vejcovitý tvar, je tmavozelený a na povrchu s měkkými ostny, jeho dužnina je sněhobílá, velmi šťavnatá, sladkokyselá a obsahuje 40–100 asi 1,5–2 cm velkých černých semen.
Využití: Jeden z nejchutnějších druhů tropického ovoce, nejlepší je čerstvé. Špatně snáší transport (plody jsou náchylné k otlačení, a pak snadno zahnívají); to je důvodem, proč se do Evropy prakticky nedováží.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. 4. 2005 (Srí Lanka, Peradeniya) a 3. a 13. 2. 2011 (Seychely, ostrovy Mahé, Les Canelles; Praslin, Grand‘ Anse).