Syn.: Anoda arizonica A. Gray, Anoda hastata Cav., Anoda triangularis (Humb. et Bonpl. ex Willd.) DC., Sida cristata L., Cavanillea hastata (Cav.) Medik., Sida hastata (Cav.) Willd., Sida triangularis Humb. et Bonpl. ex Willd.
Česká jména: anoda hřebenitá (Kubát 2002)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Americký druh s obrovským areálem sahajícím od jihozápadu USA přes celou Střední Ameriku a Antily až po Uruguay a střední Argentinu, v tropických oblastech se vyskytuje spíše v horách. Byl zavlečen i na východní polokouli, objevuje se v západní Evropě, jižní Africe, na Sri Lance i v jihozápadní a východní Austrálii. Několikrát byl tento druh přechodně zaznamenán rovněž v Česku, zejména v Polabí.
Ekologie: Roste obvykle na stanovištích narušovaných lidskou činností, objevuje se jako plevel na polích a plantážích, podél plotů, cest a na překladištích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2700 m. Na severní polokouli kvete od srpna do listopadu.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, až 100 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou řapíkaté, vejčité, trojúhelníkovité až hrálovité, někdy dokonce dlanitě 3–5laločné, 3–9 cm dlouhé, na bázi srdčité, zaokrouhlené nebo uťaté, podél střední žilky často s nachovou skvrnou, po okraji téměř celokrajné nebo vroubkované, na vrcholu špičaté, řídce chlupaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů jednotlivě na stopkách 4–12 cm dlouhých; kalich je 5–10 mm dlouhý, cípy jsou trojúhelníkovité, špičaté, chlupaté; korunní lístky jsou obvejčité, 8–26(–30) mm dlouhé, nachové až levandulově modré, vzácněji i bílé; tyčinkový sloupek je chlupatý, blizna lysá. Plod je poltivý, dosahuje průměru 8–11 mm, merikarpií je 10–19.
Poznámka: V rodu Anoda je v současnosti akceptováno 23 druhů, všechny pocházejí z Nového světa.
Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).