Syn.: Heritiera actinophylla (F. M. Bailey) Kosterm., Tarrietia actinophylla (F. Muell.) C. Moore, Tarrietia actinophylla F. M. Bailey, Tarrietia argyrodendron var. actinophylla F. Muell.
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Východoaustralský druh s areálem sahajícím od severovýchodu Queenslandu až po severovýchod Nového Jižního Walesu (jižně po Gloucester). V Queenslandu je kromě nominátního poddruhu rozlišován ještě také poddruh Argyrodendron actinophyllum subsp. diversifolium.
Ekologie: Roste v deštných lesích, obvykle v polohách nad 600 m nad mořem.
Popis: Jednodomý strom dosahující výšky až okolo 50 m, s výraznými kořenovými náběhy a s borkou šedou až šedohnědou. Listy jsou řapíkaté, dlanitě složené, s 5–9 řapíčkatými lístky, které jsou kopinaté až obkopinaté, 10–18 cm dlouhé a 1,5–5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, lysé, zelené. Květenství je axilární, latnaté, bohaté, přesahuje listy; květy jsou jednopohlavné, kalich je 4–7 mm dlouhý, 5cípý, bělavý, korunní lístky chybí. Semena jsou vejcovitá, s křídly 4–6 cm dlouhými.
Poznámka: K rodu Argyrodendron jsou v současnosti započítávány čtyři druhy, které se vyskytují v Malesii a východní Austrálii.
Čeleď slézovitých je v Austrálii zastoupena 68 rody se zhruba 760 druhy, kromě rodu Argyrodendron se tu vyskytují například ještě rody Abroma, Alyogyne, Adansonia, Brachychiton, Commersonia, Heritiera, Hibiscus, Kleinhovia, Lagunaria, Lasiopetalum, Talipariti, Thomasia a četné další.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal Botanic Garden Sydney).