ARISTOLOCHIA MICROSTOMA Boiss et Spruner – podražec / vlkovec

Čeleď: Aristolochiaceae Juss. – podražcovité

Aristolochia microstoma

Rozšíření: Řecko, v okolí Mykén – endemický druh jihu oblasti Sterea Ellas a severu poloostrova Peloponnesos.

Ekologie: Roste v sutích pod vápencovými skalami, v řídkých lesích stálezelených dubů, v zídkách na okrajích extenzivních polí.

Aristolochia microstoma

Popis: Ztloustlý kořen je v suti až půl metru pod povrchem. Vyrůstají z něj tenké větvené stonky, které se proplétají v suti. Nad povrchem půdy jsou stonky vzpřímené či prohnuté, hustě olistěné vejčitými, na bázi srdčitými listy dlouhými asi 2 cm.
Květy mají květní trubku rovnou, jsou dlouhé asi 3 cm. Tvoří se pod povrchem půdy, v suti, v dutinách mezi kameny. Rostliny, které kořenují mělce, vykvétají v suchém listí na povrchu půdy. To tento druh řadí k malé skupině rostlin, které vykvétají pod povrchem země a jsou opylovány půdním hmyzem. Květ je této strategii opylování přispůsobený, límec květu zůstává srostlý jako u poupat jiných druhů a květní trubka je nahoře uzavřená. Květ se otevírá v horní třetině pórem, který má v průměru asi 2 mm. Tím se brání znečištění květu částicemi substrátu, které by do něj mohly napadat, ale lezoucí hmyz si snadno najde cestu dovnitř.

Poznámka: Nejznámější rostlinou, která tráví celý život – a tedy i kvete – pod povrchem půdy, je australská mykotrofní orchidej Rhizanthella gardneri.

Aristolochia microstoma
Aristolochia microstoma

Fotografováno ve dnech 24. 4. 2004 (Řecko, Mykény) a 3. 4. 2007 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).