Syn.: Asclepias douglasii Hook., Asclepias giffordii Eastw.
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Druh má dosti rozsáhlý areál na středozápadě a západě severoamerického kontinentu. Na sever zasahuje do kanadských provincií Britská Kolumbie, Alberta, Saskatchewan a Manitoba, na jihu roste ještě v Kalifornii a Texasu, na východ nejdále v Michiganu.
Ekologie: Vyskytuje se v relativně sušších oblastech na písčitých, štěrkovitých nebo kamenitých místech, např. na obnažených říčních náplavech. Místy se šíří podél komunikací a z některých oblastí je hlášen i jako plevel na polích a pastvinách. Vystupuje do nadmořské výšky 1900 m.
Popis: Mohutná, intenzivně mléčící vytrvalá bylina s plazivým oddenkem; lodyha je přímá, dutá, vlnatá, 0,4–1,2 m vysoká. Listy jsou vstřícné, jednoduché, řapíkaté, podlouhlé až kopinaté, 10–20 cm dlouhé, na bázi srdčité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství jsou úžlabní okolíky; květy jsou poměrně drobné, pětičetné; kališní lístky jsou volné, zelenavé, červeně naběhlé; koruna je růžová až purpurová; tyčinek je 5, srůstajících a s nápadnými přívěsky, tvořícími růžkovitou pakorunku; semeník je svrchní, tvořený 2 neúplně srostlými plodolisty. Plody jsou velké, nafouklé, mnohosemenné měchýřky 7–11 cm dlouhé, na povrchu s měkkými bradavkami; semena jsou ochmýřená.
Ohrožení a ochrana: Ve státě Iowa je druh hodnocen jako ohrožený.
Poznámka: Latex obsahuje jedovaté pryskyřičné látky příbuzné kaučuku a srdeční glykosidy.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 1. a 3. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Osoyoos a Manning Provincial Park, Blackwell Peak).