ASCOPHYLLUM NODOSUM (L.) Le Jol.

Syn.: Ascophylla laevigatum Stackh., Ascophylla nodosa (L.) Kuntze, Ascophyllum laevigatum Stackh., Ascophyllum mackayi (Turner) Holmes et Batters, Ascophyllum robertsonii (Batters) Batters, Chordaria scorpioides (Hornemann) Lyngbye, Fistularia mackayi (Turner) Stackh., Fistularia nodosa (L.) Stackh., Fucodium nodosum (L.) J. Agardh, Fucus mackayi Turner, Fucus nodosus L., Fucus scorpioides Hornemann, Halicoccus nodosus (L.) Lyngbye, Ozothallia nodosa (L.) Decaisne et Thuret, Ozothallia vulgaris Decaisne et Thuret
Systematické zařazení: Chromista, Ochrophyta, Phaeophyceae, Fucales, Fucaceae

Ascophyllum nodosum

Rozšíření: Mořská řasa vyskytující se v pobřežních oblastech severního Atlantiku, v Evropě zasahuje na severu až do severního Norska a na Island, na jihu do Portugalska. V Severní Americe se objevuje na jižním pobřeží Grónska, východní Kanady a na severovýchodě USA, k jihu proniká až do Severní Karolíny.

Ekologie: Objevuje se na skalách ve spodní a střední přílivové zóně.

Ascophyllum nodosum

Popis: Nažloutlá, olivově hnědá až hnědá mořská řasa dosahující délky 20–100(–150) cm, se stélkami robustními, kožovitými, stlačenými, chudě větvenými, bez střední žilky. Vzduchové váčky jsou kulovité až vejcovité, dosahují 1–1,5(–3) cm v průměru, jsou širší než stélka. Krátké boční výhony nesou paličkovitá plodová tělíska.

Využití: Je to vydatný zdroj alginátu, používá se i jako hnojivo; sbírá se především v Irsku a Norsku.

Poznámka: Rod Ascophyllum je monotypický, zahrnuje jen tento jediný, byť dosti polymorfní druh.

Ascophyllum nodosum
Ascophyllum nodosum
Ascophyllum nodosum

Fotografovali Věra Svobodová a Josef Jordán, dne 2. 8. 2023 (Velká Británie, Skotsko, pobřeží ostrova Skye).