ASPALATHUS MURALTIOIDES Eckl. et Zeyh. – drasobýl

Česká jména: drasobýl (Presl 1846), čajovníkovec (Valíček 2002), čajovec (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Aspalathus muraltioides

Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis. Roste jen v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, a to v plochých pahorkatinách severně a severovýchodně od Kapského Města, nejdále na sever k městečku Piketberg.

Ekologie: Preferuje jemnozrnné jílovité půdy s vegetací formace renosterveld, často v porostech Dicerothamnus rhinocerotis. Lokality leží především v plochých nížinách a na úpatích kopců.

Aspalathus muraltioides

Popis: Vystoupavý nebo poléhavý keřík, dorůstá výšky 30 cm; větvičky jsou hustě olistěné a odstále chlupaté. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou rozestálé, přímé, jehlicovité, 2,5–7 mm dlouhé a 0,3–0,4 mm široké, tuhé, polooblé, odstále bíle chlupaté. Květy jsou přisedlé, vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů na koncích větviček; kalich je zvonkovitý, hustě bíle chlupatý, cípy jsou čárkovité, (2,5–)3–5,5 mm dlouhé, špičaté; korunní lístky jsou světle žluté, někdy je člunek oranžový, pavéza je vejčitá, 5,5–7,5 mm dlouhá, na rubu hedvábitě chlupatá a na střední žilce s delšími chlupy, na vrcholu zaokrouhlená nebo s krátkou špičkou, křídla jsou čárkovitá, 4–6 mm dlouhá, na bázi chlupatá, výše lysá, člunek je málo zakřivený, 3,5–4,7 mm dlouhý, na kýlu před koncem obvykle přitiskle chlupatý; tyčinek je 10; semeník je hedvábitý, obvykle jen s 2 vajíčky. Plody jsou v obrysu vejčité, stlačené lusky, nejčastěji s jediným semenem.

Poznámka: Blízce příbuzný, ve sterilním stavu obtížně odlišitelný druh Aspalathus hispida má téměř bílé květy.

Aspalathus muraltioides
Aspalathus muraltioides
Aspalathus muraltioides

Fotografováno dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Darling, Darling Renosterveld Reserve a rezervace Contreberg).