Syn.: Anthericum annuum Pourr. ex Willk. et Lange, Asphodelus bornmuelleri Gand., Asphodelus canariensis C. Sm. et Buch, Asphodelus clavatus Roxb., Asphodelus fistulosus subsp. faurei Sennen, Asphodelus fistulosus subsp. nilotica Ravenna, Asphodelus fistulosus subsp. tenuifolius (Cav.) Arcang., Asphodelus fistulosus var. tenuifolius (Cav.) Baker, Asphodelus maroccanus Gand., Asphodelus microcarpus Rchb., nom. illeg., Asphodelus serrulatifolius Sennen, Asphodelus serrulatus Sennen et Mauricio, Ornithogalum flavum Forssk., Verinea tenuifolia (Cav.) Pomel
Česká jména: kopíčko (Presl 1846, Sloboda 1852)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Poměrně velký areál se táhne od Makaronésie přes Středozemí a horské skupiny na Sahaře na Blízký východ, Arabský poloostrov, nejdále na východ do Pákistánu a Indie, také roste na Sokotře.
Ekologie: Převážně terestrický druh, provází travinobylinnou a keřovou vegetaci na kamenitých svazích v horách, případně prosvětlené porosty poblíž horní hranice lesa (lesní rostliny, označované jako var. silvicola, jsou většinou epifyty). Lokality leží v nadmořských výškách 100–2000 m.
Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky 15–60 cm. Listy vyrůstají od báze, jsou čárkovité, polooblé, 15–30 cm dlouhé a 0,5–3 mm široké, jemně pýřité. Květenství je řídký hrozen; listeny jsou asi 2,5 mm dlouhé, široce vejčité, blanité, s hnědavým kýlem; květní stopky jsou 4–6 mm dlouhé; šestičetné květy mají okvětní lístky (3–)5–6 mm dlouhé, bílé nebo narůžovělé; tyčinek je 6; semeník je svrchní, blizna mělce trojlaločná. Plodem je kulovitá trojpouzdrá tobolka 3–4 mm v průměru; semena jsou černá.
Záměny: Od dosti podobného druhu Asphodelus fistulosus se odlišuje menšími květy a plody; oba druhy se mohou místy vyskytovat společně.
Fotografoval Antonín Reiter dne 16. 3. 2012 (Omán, Rawdah).