Syn.: Begonia alemanii Brade, Begonia haematotricha Boiss. ex A. DC., Begonia hirsuta F. Dietr., Begonia lokobeensis Humbert, Begonia lucida Haw., Begonia meyeniana Walp., Begonia pavoniana A. DC., Begonia porteriana Fisch., C. A. Mey. et Avé-Lall., Begonia subhumilis A. DC., Pilderia hirsuta Klotzsch
Česká jména: kysala (Presl 1846), begónie, kysala (Mareček 1994)
Čeleď: Begoniaceae C. Agardh – kysalovité
Rozšíření: Neotropický druh vyskytující se ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky, v oblasti táhnoucí se od Malých Antil a Kolumbie přes Venezuelu a Guyany až po severní Brazílii (Amazônia). Byl zavlečen také na sever Mexika, na Madagaskar, do Tanzanie nebo na Maskarény.
Do Evropy (Anglie, Kew) byl tento druh introdukován v roce 1788.
Ekologie: Roste v tropických lesích a jejich lemech, často se objevuje na skalních výchozech, také na stanovištích antropicky zatěžovaných, např. při okrajích cest.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, až 40 cm dlouhou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou řapíkaté, nesymetrické, eliptické, 9–70 mm dlouhé a 4–26 mm široké, na bázi srdčité, po okraji dvojitě pilovité a brvité, na vrcholu špičaté, chlupaté; palisty jsou až 4,4 mm dlouhé. Květenství je vrcholičnaté, chudokvěté, dosahuje průměru až okolo 75 mm; květy jsou jednopohlavné, samčí mají 2 okvětní lístky, které jsou vejčité až ledvinovité, 2,5–4,5 mm dlouhé; samičí květy mají 5 okvětních lístků, které jsou eliptické až obvejčité, 1,5–3 mm dlouhé Plodem je křídlatá tobolka, 5–14 mm dlouhá.
Využití: Druh je používán v jihoamerické tradiční medicíně.
Poznámka: Rod Begonia je neobyčejně početný, v současnosti je k němu řazeno údajně 1931 druhů (POWO 2022), které se vyskytují především v tropech, ale částečně i v subtropech obou zemských polokoulí.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Tobago, okolí Pirate’s Bay).