Syn.: Brunia comosa Thunb., Brunia lanuginosa L., Brunia superba Donn, Brunia tenuifolia Willd.
Čeleď: Bruniaceae DC.
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, areál se rozkládá od horské skupiny Gifberg po okolí městečka Bredasdorp. Na Kapském poloostrově je zřejmě nejhojnějším zástupcem čeledi Bruniaceae.
Ekologie: Vyskytuje se na vlhkých a chladných svazích na tvrdých pískovcích s velmi malým obsahem živin. Provází velmi často vlhká místa, např. podél potoků, na mlhami silně ovlivněných místech, v území s mírnými deštivými zimami a horkým suchým létem. Lokality vystupují až do výšky 2000 m n. m.
Popis: Hustý, vřesům podobný bohatě větvený keř 1–2 m vysoký, s hustě olistěnými větvičkami. Listy jsou střídavé, jehlicovité, 2–5 mm dlouhé, s kratičkým měkkým řapíkem a víceméně odstálou čepelí. Květy jsou uspořádány v hustých strboulech asi 7 mm v průměru; strbouly tvoří bohatá latovitá květenství; květy jsou droboučké, pětičetné; nepatrné kališní lístky nesrůstají; koruna je volná, bílá nebo smetanová; 5 tyčinek je delších než květní obaly a vyčnívá z květů; semením je polospodní. Plody ve strboulech přetrvávají více let na rostlinách.
Záměny: Od ostatních rozšířenějších bělokvětých druhů rodu Berzelia (Berzelia abrotanoides, Berzelia intermedia) se odlišuje velmi statným vzrůstem a téměř od báze odstávajícími listy.
Ohrožení a ochrana: Spíše hojnější druh, v Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC). Je hojně sbírán a používán do suchých květinových vazeb.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13., 25. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus, rezervace Fernkloof; Kapské Město, Stolová hora; Hout Bay, počátek výstupu na Chapmans Peak).