Syn.: Buchanania angustifolia Benth., Buchanania attopeuensis (Pierre) Tardieu, Buchanania bancana Miq., Buchanania decandra Blanco, Buchanania florida A. Gray, nom. illeg., Buchanania glaberrima Ridl., Buchanania intermedia Wight, Buchanania longifolia Span., Buchanania lucida Blume, Buchanania monticola Kaneh. et Hatus., Buchanania muelleri Engl., Buchanania nabirensis Kaneh. et Hatus., Buchanania novohibernica Lauterb., Buchanania palembanica Blume, Buchanania papuana C. T. White, Buchanania petiolaris Miq., Buchanania platyphylla Merr., Buchanania polybotrya Miq., Buchanania pseudoflorida G. Perkins, Buchanania scandens Lauterb., Buchanania solomonensis Merr. et L. M. Perry, Buchanania subobovata Griff., Buchanania versteeghii Merr. et L. M. Perry, Coniogeton arborescens Blume, Lauro-cerasus laurifolia (Decne.) M. Roem., Prunus laurifolia Decne.
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité
Rozšíření: Jihovýchodní Asie, severní Austrálie a ostrovy jihozápadního Pacifiku – od Indočíny a Filipín přes Malesii a severní Austrálii (jižně po Townsville) až po Šalomounovy ostrovy a Vanuatu.
Ekologie: Roste ve stálezelených tropických pobřežních a galeriových lesích, také v poloopadavých lesích.
Popis: Strom dosahující výšky až okolo 15 m, s větvemi chlupatými nebo olysalými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, obkopinaté až obvejčité, 5–26 cm dlouhé a 2–7 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté, lysé, s 9–22 páry vedlejších žilek. Květenství je axilární, latnaté, až 22 cm dlouhé, chlupaté nebo olysalé; listeny jsou šídlovité, někdy i chybí; květy jsou oboupohlavné, kališní cípy jsou vejčité, až 1 mm dlouhé, lysé, korunních lístků je (4–)5(–6), jsou eliptické, až 4 mm dlouhé, bělavé, lysé; tyčinek je dvakrát více než korunních lístků. Plody jsou peckovice dosahující v průměru okolo 10 mm.
Využití: V Malajsii se listy tohoto stromů používají jako obklady při bolestech hlavy. Domorodí Australané využívali ve své medicíně také kůru a kořeny, plody pojídali syrové.
Poznámka: K rodu Buchanania je v současnosti řazeno 26 druhů (POWO 2025), které se vykytují na jihu a jihovýchodě Asie, také v severní Austrálii a na některých západopacifických ostrovech. Z Austrálie jsou uváděny tři druhy.
Francis Buchanan-Hamilton (1762–1829), po němž je rod pojmenován, byl skotský lékař a botanik, jenž působil v Indii.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Ubirr).