Syn.: Buddleja capitata Jacq., Buddleja connata Ruiz et Pav., Buddleja globifera Mirb.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, roste ve středním Chile a v přilehlé části nejzápadnější Argentiny. Do Velké Británie byl introdukován v roce 1774, v současnosti je pěstován pro okrasu v mírných oblastech celého světa. Obvykle nezplaňuje.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích a lesních lemech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. V Jižní Americe kvete od prosince do ledna, v Evropě v jarních měsících. V kultuře upřednostňuje slunné polohy s živnou půdou s dobrou drenáží.
Popis: Vzrůstný dvoudomý keř vysoký 2–3(–5) m, s šedou rýhovanou borkou a plstnatými letorosty. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, čepel je kopinatá až úzce vejčitá, 5–18 cm dlouhá a 1,5–5,5 cm široká, po okraji vroubkovaná, na vrcholu špičatá, tmavozelená, svrchu olysalá, naspodu plstnatá, poněkud svraskalá. Květenstvím je koncová lata složená z kulovitých strboulů s 30–50 květy, které jsou zlatožluté až oranžové, funkčně jednodomé, čtyřčetné, rozlišené na kalich a korunu. Koruna je nálevkovitá, se zaoblenými cípy, asi tak dlouhými jako širokými. Plodem je tobolka obsahující bezkřídlá semena.
Využití: Nápadný okrasný keř, je vyšlechtěno několik odrůd, jsou známi i kříženci. Pro značnou rozměrnost se hodí jen do větších zahrad. Vzhledem k jarní době květu je však zřetelně méně oblíbená jako v létě kvetoucí komule Davidova (Buddleja davidii).
Fotografováno dne 26. 5. 2020 (Česko, Čechy, Zoologická a botanická zahrada města Plzně).