BULBINE FRUTESCENS (L.) Willd.

Syn.: Anthericum frutescens L., Bulbine caulescens L., Phalangium frutescens (L.) Kuntze
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Bulbine frutescens

Rozšíření: Druh pochází z jižní Afriky, jeho areál rozšíření sahá od Kapska podél pobřeží Indického oceánu až po Svazijsko a Limpopo.

Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci v semiaridních oblastech, optimum má v porostech křovinaté formace karoo, kde doprovází četné sukulenty. Roste v územích se zimními i letními srážkami, vystupuje od moře až do nadmořské výšky přes 2200 m. V mnoha subtropických oblastech světa bývá tento druh často vysazován do zahrad i parků. Ve vhodných klimatických podmínkách (nikoli ve střední Evropě) se rychle rozrůstá a spolehlivě kvete. Kvete povětšinou na jaře.

Bulbine frutescens

Popis: Vytrvalá bylina, až 45 cm vysoká, listy sukulentní, čárkovité, při bázi stonku na sebe nahloučené, světlezelené až šedozelené, stonek vystoupavý až přímý, zakončený hroznovitým květenstvím, květy drobné, 6četné, žluté nebo oranžové, tyčinky nápadně ochmýřené. Kvete v jarních měsících, často i později. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Rozšířený druh, v Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC).

Využití: Štáva z čerstvých listů, která má konzistenci želé, je v lidovém léčitelství používána k utišení svědění či bolesti při bodnutí hmyzem, na spáleniny, různé ekzémy, akné, poraněné rty apod., z čerstvých listů se dá rovněž připravit nálev s účinky při kašli, nachlazení a bolestech kloubů.

Bulbine frutescensBulbine frutescens
Bulbine frutescensBulbine frutescens
Bulbine frutescens

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 26. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, předměstí Funchalu) a Vít Grulich, ve dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Oudtshoorn, Buttelsdrift).