Syn.: Bursera arborea (Rose) L. Riley, Bursera bonairensis Bold., Bursera gummifera L., Bursera integerrima (Tul.) Triana et Planch., Bursera subpubescens (Rose) Engl., Elaphrium arboreum (Rose) Rose, Elaphrium integerrimum Tul., Elaphrium simaruba (L.) Rose, Elaphrium subpubescens Rose, Icicariba simaruba M. Gómez, nom. inval., Pistacia simaruba L., Terebinthus arborea Rose, Terebinthus simaruba (L.) W. Wight ex Rose
Česká jména: březula (Presl 1846)
Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne od středního Mexika a jižní Floridy přes Střední Ameriku a ostrovy v Karibském moři, a dále v Jižní Americe až po severní Brazílii.
Ekologie: Typický, místy dominantní druh suchých, sezónně opadavých lesů. Vyskytuje se však i v celoročně vlhkých oblastech, zejména na otevřenějších místech, např. na skalách, na okrajích komunikací a jako solitera na pastvinách. Snáší i zasolené půdy a poblíž pobřeží často navazuje na mangrove. Vystupuje až do nadmořské výšky 1900 m. Plody jsou vyhledávány opicemi, hlodavci i ptáky.
Popis: Poloopadavý, obvykle jednodomý strom, dorůstá výšky 5–25 m; kmen je štíhlý, až 40 cm v průměru; borka je tenká, měděně červená, odlupuje se ve velkých plátech a čerstvě po odloupnutí je zelená; dřevo je proniknuto terpentýnově vonící štávou. Listy jsou střídavé, spirálně uspořádané na koncích větví, lichozpeřené, s 2–6 jařmy; řapík je až 14 cm dlouhý; lístky mají na bázi ztloustlý řapíček, jsou vejčité až kopinaté, 5–14 cm dlouhé a 3–8 cm široké, v mládí hustě krátce pýřité, na bázi zaokrouhlené, asymetrické, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je latovité; květy jsou drobné, nejčastěji odděleného pohlaví, avšak občas se na rostlinách vyskytují i květy oboupohlavné; kalich je pětizubý, s 1 mm dlouhými cípy; korunních lístků je 5, 2–3 mm dlouhých, vně bílých, uvnitř načervenalých; tyčinek je 10; gyneceum srůstá z 3 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou trojboce elipsoidní, až 1,5 cm dlouhé červenohnědé tobolky, které se otevírají od báze; obsahují jediné trojboké, bílé, velmi aromatické semeno s červenou dužninou.
Využití: Stromy jsou oblíbeným materiálem ve výsadbách živých plotů. Kromě toho mají význam v lidovém léčitelství: byly zaznamenány případy použití ve formě čajů nebo nálevů při léčbě nechutenství, chorob močového ústrojí, revmatismu a syfilitidy, nebo koupelí, případně obkladů při zánětech kloubů, zklidnění při bodnutích hmyzem a spálení sluncem. Světlé měkké dřevo se využívá na otop, ale i na výrobu dřevěných kuchyňských nástrojů.
Poznámka: Stromy jsou nápadné díky typickému „platanovitém“ odloupávání velkých plátů borky a nápadnému zbarvení (červená versus zelená). Tato vlastnost zavdala lidovému pojmenování tohoto stromu – ve Střední Americe bývá označován jako „indio desnudo“ – nahý indián. Zelené partie borky umožňují asimilaci, což tyto stromy zvýhodňuje před konkurencí v době sucha, kdy jsou listy opadané.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23., 25. a 26. 2. 2009 (Kostarika, NP Rincón de la Vieja, Azufrales; NP Santa Rosa, okolí La Casona; Nosara), Jindřiška Vančurová, dne 18. 2 2015 (Belize, Xunantunich).