Syn.: Palmijuncus caryotoides (A. Cunn. ex Mart.) Kuntze
Česká jména: rotan (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae – arekovité
Rozšíření: Endemit severovýchodu australského Queenslandu, vyskytuje se v oblasti sahající od východu Yorského poloostrova až k městu Ingham.
Ekologie: Roste v suchých tropických lesích a v jejich lemech, v galeriových lesích. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Trsnatě rostoucí šplhavá palma, dvoudomá, dosahuje výšky okolo 15 m, její stonek je tenký, zhruba jen 2 cm široký. Listy jsou řapíkaté, až 40 cm dlouhé, zpeřené, listová pochva s dlouhým výběžkem (flagellum) je hustě pokrytá hnědými jehlicovitými trny, které jsou až 10 mm dlouhé a jakoby jen nahodile uspořádané, listové vřeteno je řídce trnité; lístků je 2–12 po každé straně vřetene, jsou klínovité, až 25 cm dlouhé a asi 6 cm široké, celokrajné, na vrcholu uťaté a vykousané, na líci šedozelené, na rubu světle zelené, apikální pár je na bázi srostlý. Květenství je až 250 cm dlouhé, samčí květy jsou až 4 mm dlouhé, samičí asi 4 mm dlouhé. Plodem je kulovitá peckovice dosahující v průměru 10–20 mm, nažloutlá až nahnědlá.
Využití: Tenké a ohebné stonky po odstranění trnů používali domorodí Australané jako lana, ale také k pletení košů a jiného náčiní.
Poznámka: Druhové jméno caryotoides přisuzuje jistou podobnost listů tohoto rotanu k listům pálich (Caryota), tedy jiných palem, které pocházejí z Indie, jihovýchodní Asie a severní Austrálie.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Mission Beach).