Syn.: Asclepias gigantea L., Calotropis gigantiea (L.) R. Br. ex Schult., Madorius giganteus (L.) Kuntze, Periploca cochinchinensis Lour., Streptocaulon cochinchinense (Lour.) G. Don
Česká jména: plchoplod podvinutý (Presl 1846)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Rozšíření: Druh pochází z jihovýchodní Asie (Pákistán, Indie, jižní Čína, Thajsko, Laos, Vietnam, Indonésie, Malajsie, Filipíny a Srí Lanka). V současnosti je rozšířen také v Polynésii, severní Austrálii, tropické Africe, tropických oblastech Ameriky a na tichomořských ostrovech. Pěstovaný jako okrasný, často zplaňuje. Na některých místech invazivní (Havajské ostrovy, Timor).
Ekologie: Roste především na teplých, slunečných, poměrně suchých stanovištích, v chudých půdách, na volných narušovaných plochách, kolem cest a vodních toků, na pobřežních dunách.
Popis: Tropický keř se silnými větvemi o výšce 1–4 m, někdy až 5 m vysoký strom. Všechny jeho části obsahují jedovatou mléčnou šťávu. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, čepel je obvejčitá, 8–20 cm dlouhá a 4–12 cm široká, tuhá, kožovitá, světle zelená, šedě voskovaná, většinou s krátkou špičkou a srdčitou bází. Květenství je terminální, chocholičnaté, květy voskovité, pětičetné, o průměru 2,5–4,5 cm, kališní lístky jsou vejčitě kopinaté až vejčité, 5–7 mm dlouhé, korunní cípy dužnaté, 15–17 m dlouhé, krémově bílé až světle fialové, s okraji sevřenými dolů. Uprostřed květu se zvedá pětihranná pyramida tvořená pakorunkou asi 1,5 cm vysokou, s bází protaženou do nazpět obrácených, asi 5 mm útvarů, je obvykle trochu tmavší než korunní cípy, ve středu zelenavě žlutá blizna. Plody jsou modravě zelené, 7–10 cm dlouhé, 2,5–4 cm tlusté, na bázi ohnuté, s mnoha semeny, na vrcholu s chocholkou chlupů, vodou a větrem se mohou šířit na velké vzdálenosti.
Záměny: Častěji se vyskytuje blízce příbuzná Calotropis procera. Ta má listy až 30 cm dlouhé a menší zvonkovité květy s jasně ohraničenou fialovou skvrnou na líci korunních plátků.
Využití: Květy vydrží velmi dlouho, a proto se používají do vazeb a květinových věnců. Z větví se získává tuhé lýkové vlákno, které je využívané i na rybářské vlasce. Prášek ze suchých listů se používá v lidovém léčitelství při léčení ran a vředů, sušená mléčná šťáva ve směsích na léčení svrabu, květy k léčbě kašle a ke zvýšení chuti k jídlu.
Poznámka: Havajská královna Liliuokalani jej nosila vpletený do věnce jako symbol majestátu.
Fotografováno ve dnech 24. 3. 2011 (Vietnam, Monkey Island u Nha Trang) a 4. 3. 2020 (Laos, povodí Mekongu, ostrov Don Det).