CALYSTEGIA TUGURIORUM (G. Forst.) R. Br. ex Hook. f. – opletník / povoja

Syn.: Calystegia hantelmannii Phil., Calystegia sepium var. hantelmannii (Phil.) Reiche, Convolvulus truncatella Colenso, Convolvulus tuguriorum G. Forst., Volvulus hantelmannii (Phil.) Kuntze, Volvulus tuguriorum (G. Forst.) Kuntze
Čeleď: Convolvulaceae R. Br. – svlačcovité

Calystegia tuguriorum

Rozšíření: Holantarktický druh, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech Nového Zélandu i na nedalekém Stewartově ostrově, rovněž na jihopacifických ostrovech Juana Fernándeze, v jižním Chile a na jihoatlantickém ostrově Tristan da Cunha.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích v pobřežních nížinách, obvykle v křovinaté vegetaci při okraji lesů, ale i na otevřených lávových polích. Kvete od září do března.

Calystegia tuguriorum

Popis: Vytrvalá liána s větvenou ovíjivou lodyhou, často vytvářející husté porosty. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až ledvinovité, (1–)4(–5) cm dlouhé a (1–)3(–4) cm široké, na bázi srdčité, celokrajné nebo po okraji chobotnaté, na vrcholu špičaté až zašpičatělé. Květy vyrůstají na stopkách až 11 cm dlouhých; listence jsou vejčité až skoro okrouhlé, na bázi srdčité, zašpičatělé; kališní lístky jsou jim podobné, anebo o něco menší než listence, koruna je nálevkovitá, bílá, dosahuje 3–6 cm v průměru. Plodem je vejcovitá tobolka, 8–12 mm dlouhá.

Poznámka: K rodu Calystegia je v současnosti započítáváno 26 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v mírném a subtropickém pásu obou zemských polokoulí.

Calystegia tuguriorum
Calystegia tuguriorumCalystegia tuguriorum
Calystegia tuguriorum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Nugget Point).