Syn.: Aspalathus arborescens Amman, Caragana fruticosa var. multiflora H. Xieet Y. T. Zhao, Caragana inermis Moench, Caragana sibirica Medik., Robinia altagana Pall., Robinia caragana L.
Česká jména: čimišník obecný (Polívka 1900), čimišník stromovitý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: karagana stromovitá (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Caragana arborescens
Rozšíření: Původní je na střední a východní Sibiři, ve východním Kazachstánu a v Mongolsku, zasahuje až do severní Číny. Zavlečen je do západního Ruska, celé Kanady, na Aljašku a do severní a západní části USA, jeho výskyt zde má často invazní charakter. U nás se často pěstuje v parcích v různých kultivarech. Do Evropy se druh dostal v polovině 18. století, u nás je znám od roku 1835.
Ekologie: Ve své domovině roste na okrajích lesů, ve světlých lesních a pastevních oblastech; toleruje vyšší nadmořskou výšku, značné kolísání teplot (až do -38°C) i vlhkosti. Na pěstování nenáročný druh; preferuje slunná stanoviště, jinak je indiferentní k půdě (snad kromě extrémně suchých písečných půd) i ke kvalitě ovzduší. V oblastech původního areálu kvete v letních měsících, ve střední Evropě od konce dubna do června.
Caragana arborescens
Caragana arborescens
Popis: Opadavé keře nebo malé stromy 2–6 m vysoké se šedozelenou borkou, která je hladká, později rozpraskaná. Větve v mládí přitiskle chlupaté, posléze olysávající. Listy sudozpeřené, nahloučené na krátkých brachyblastech, se 4–6(–8) páry navzájem oddálených lístků; lístky podlouhlé, eliptické nebo vejčité, s nasazenou špičkou; na bázi řapíku listů jsou šídlovité, později slabě ztrnovatělé palisty. Květy jednotlivé nebo po 2(–5) na brachyblastech, květní stopky článkované; kalich zvonkovitý, 5–6 mm dlouhý, žlutozelený, zejména na okrajích zubů chlupatý; koruna 18–25 mm dlouhá, zlatožlutá, člunek kratší než křídla. Lusky 30–50 mm dlouhé, 3–4(–5) mm široké, velmi málo zploštělé, za zralosti hnědé, lysé, (3–)6–10 semenné.
Caragana arborescens
Caragana arborescens
Caragana arborescens
Caragana arborescensCaragana arborescens
Fotografováno dne 28. 4. 2012 (Praha, Karlovo náměstí).