Syn.: Baraultia madagascariensis Spreng., Barraldeia madagascariensis DC., Bruguiera nemorosa Blanco, Carallia arguta Koord. et Valeton, Carallia baraldeia Arn., Carallia calycina Benth., Carallia celebica Blume, Carallia cerisopsifolia Miq., Carallia ceylanica Arn., Carallia confinis Blume, Carallia corymbosa Arn., Carallia cuprea Ridl., Carallia cuspidata Blume, Carallia densiflora Griff., Carallia diplopetala Hand.-Mazz., Carallia floribunda Miq., Carallia integerrima DC., Carallia integrifolia J. Graham, Carallia lanceifolia Roxb., Carallia lanceolaria Wall., Carallia lucida Roxb., Carallia madagascariensis (DC.) Tul., Carallia multiflora Blume, Carallia obcordata Wight ex Walp., Carallia octopetala F. Muell. ex Benth., Carallia scortechinii King, Carallia sinensis Arn., Carallia spinulosa Ridl., Carallia symmetrica Blume, Carallia timorensis Blume, Carallia viridiflora Ridl., Carallia zeylanica Arn., Catalium nitidum Buch.-Ham., Demidofia nodosa Dennst., Diatoma brachiata Lour., Eugenia cupulifera H. Perrier, Karekandelia brachiata (Lour.) Kuntze, Karekandelia calycina (Benth.) Kuntze, Karekandelia celebica (Blume) Kuntze, Karekandelia confinis (Blume) Kuntze, Karekandelia cuspidata (Blume) Kuntze, Karekandelia lanceifolia (Roxb.) Kuntze, Karekandelia multiflora (Blume) Kuntze, Petalotoma brachiata (Lour.) DC., Pootia cereopsifolia Miq. ex Benth., Richea madagascariensis (DC.) Kuntze, Stalagmitis lamponga Miq., Symmetria obovata Blume
Česká jména: trojzejkan (Berchtold et Presl 1825, Kott 1884)
Čeleď: Rhizophoraceae Pers. – kořenovníkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v tropech východní polokoule, areál druhu sahá od Madagaskaru přes Indii, jihovýchodní Čínu a Indočínu až po Malesii a severní Austrálii.
Ekologie: Roste v tropických lesích a v lesních lemech, v křovinaté vegetaci, na pobřežních dunách, nezřídka na březích vodních toků a v mokřinách, avšak chybí v mangrovových porostech (což by se vzhledem k čeledi, k níž tento druh patří, snad i dalo předpokládat). Kvete od července do září.
Popis: Strom dorůstající výšky okolo 5–10(–20) m. Listy jsou křižmostojné, řapíkaté, eliptické až obvejčité, 5–15 cm dlouhé a 2–10 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, zvlněné, někdy i pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé; palisty jsou 1–2,5 cm dlouhé. Květenství je vrcholičnaté, 1–6 cm dlouhé, květy jsou přisedlé nebo stopkaté, velmi drobné, jen zhruba 3 mm dlouhé, kališních cípů je 5–8, jsou asi 1,5 mm, dlouhé, stejně jako korunní lístky, které jsou bílé, široce vejčité, nehetnaté, na vrcholu vykrojené nebo roztřepené. Plody jsou kulovité, dužnaté, dosahují v průměru okolo 5 mm, v době zralosti jsou růžové až červené, lesklé.
Využití: Plody jsou jedlé, dřevo tohoto stromu se používalo k výrobě drobných nástrojů.
Poznámka: K rodu Carallia je započítáváno 15 druhů (POWO 2024), pocházejí z tropů východní polokoule – od Madagaskaru přes Indii a jihovýchodní Asii až po Austrálii.
Čeleď Rhizophoraceae celosvětově zahrnuje 15 rodů a zhruba 120 druhů. Z Austrálie jsou z této čeledi uváděny čtyři rody, kromě rodu Carallia ještě také Bruguiera, Ceriops a Rhizophora.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 24. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Ubirr), 27. 9. 2024 (Northern Territory, Holmes Jungle Nature Park) a 28. 9. 2024 (Northern Territory, Howard Springs).