Syn.: Carduus defloratus var. rhaeticus DC., Carduus defloratus subsp. tridentinus (Evers) Ladurner, Carduus rhaeticus (DC.) A. Kern., Carduus tridentinus Evers
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Vyskytuje se zřejmě jen v jižních Alpách od italské Lombardie a jižního a jihovýchodního Švýcarska po rakouské Korutany a Štýrsko, zasahuje také do Slovinska. Výskyt v severozápadní Itálii a Francii je nejistý, může se vztahovat k jiným poddruhům.
Ekologie: Provází skalnaté svahy a světlé, zejména borové lesy na mělkých kamenitých půdách, dává přednost vápencovému podkladu. Lokality leží v montánním až alpínském stupni, vystupuje do nadmořské výšky přes 2500 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20–60 cm; lodyha je křídlatá. Listy jsou střídavé, peřenoklané až peřenosečné, ostnité, oboustranně zelené až modrozelené, alespoň na rubu na žilnatině chlupaté, na okraji kadeřavě zvlněné. Květenství jsou úbory dorůstající průměru 2–4 cm, před rozkvětem jsou nicí; zákrovní listeny jsou čárkovité, 1–1,5 mm široké, zakončené ostnitou špičkou, vnější a prostřední bývají ven vyhnuté; květy jsou oboupohlavné; koruna je nálevkovitá, 1,4–1,8 cm dlouhá. Plody jsou nažky 4–5 mm dlouhé, s chmýrem 1–1,3 cm dlouhým, tvořeným jednoduchými štětinami.
Poznámka: Druh Carduus defloratus je mimořádně proměnlivý evropský horský druh, v různých částech areálu tvoří dosti odlišné morfotypy, které ale jsou v kontaktních územích spojovány přechodnými formami. Ve východních Alpách a v karpatském oblouku (včetně Slovenska) je to např. Carduus defloratus subsp. glaucus, který má všechny listy celistvé.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. 8. 2017 (Itálie, Lombardie, Valdidentro, jižní svahy Piz Umbrail) a 24. 8. 2017 (Švýcarsko, kanton Graubünden, Santa Maria Val Müstair, Aua da Vau).