Syn.: Castanocarpus australis (A. Cunn. ex Mudie) Sweet, Castanospermum cunninghamii J. M. Wood, Vieillardia grandiflora Montrouz.
Česká jména: kaštanovka (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Východní Austrálie, Vanuatu a Nová Kaledonie, na pevnině se vyskytuje v pobřežních oblastech východního Queenslandu a na severovýchodě Nového Jižního Walesu (severně od Orara River). Druhotný výskyt je uváděn rovněž z jižněji položených oblastí východní Austrálie, z Papuy-Nové Guineje, Jávy, jižní Číny, Indie, Sri Lanky a tropické východní Afriky.
Ekologie: Roste v deštných lesích, často podél vodních toků, v nadmořských výškách od 50 až do 1000 m.
Popis: Stálezelený strom dorůstající výšky až okolo 40 m, s kmenem přímým a borkou šedou až nahnědlou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, 30–60 cm dlouhé, lístků je 9–17, jsou eliptické, 7–20 cm dlouhé, kožovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé. Květenství vyrůstá v úžlabí starých listů nebo přímo na starém dřevě, je hroznovité, až 15 cm dlouhé, květy jsou 3–5 cm dlouhé, žlutooranžové až červené, kalich je až 1 cm dlouhý, zvonkovitý, pavéza je obvejčitá, zahnutá, delší než křídla a člunek; tyčinek je 10, jsou z koruny vyniklé, žluté, čnělka je 1–2 cm dlouhá. Plody jsou dřevnaté lusky, 12–20 cm dlouhé, semena jsou hnědá, dosahují v průměru až okolo 3 cm.
Využití: Vysazuje se jako okrasná dřevina v parcích a městské zeleni, také do větrolamů a jako stínící dřevina. Pěstuje se dokonce jako pokojová rostlina.
Dřevo tohoto stromu je odolné proti povětrnostním vlivům, je používáno na výrobu nábytku a dřevěných obkladů. Z vláken kůry splétali původní Australané sítě a koše.
Tepelně upravená a předtím ještě důkladně promáčená zralá semena jsou jedlá, syrová jsou jedovatá. Semena také údajně obsahují alkaloidy účinné proti viru HIV.
Poznámka: Rod je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal Botanic Garden Sydney).