Syn.: Cattleya odoratissima P. N. Don, Cattleya schomburgkii Lodd. ex Lindl., Cattleya superba M. R. Schomb. ex Lindl., Cymbidium violaceum Kunth, Epidendrum superbum (M. R. Schomb. ex Lindl.) Rchb. f., Epidendrum violaceum (Kunth) Rchb. f., nom. illeg.
Česká jména: katleja (Mareček 1994)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se především v oblasti Amazonie, zasahuje i do Guyanské vysočiny a Chaca.
Ekologie: Roste epifyticky v tropických deštných lesích, stoupá jen do nadmořských výšek okolo 400 m.
Popis: Vytrvalá bylina s kyjovitými až válcovitými pahlízami, které jsou až 30 cm dlouhé. Listy vyrůstají v páru na vrcholu pahlízy, jsou přisedlé, eliptické, až 16,5 cm dlouhé a 8,6 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu vykrojené. Květenství obvykle přesahuje listy, je až 25 cm dlouhé, 2–6květé; květy jsou poměrně velké, vonné, růžové až purpurové, pysk je na okraji tmavě purpurový, uprostřed s bílou a žlutou kresbou; vnější okvětní lístky jsou skoro stejné, eliptické, odstálé, až 7 cm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou o něco širší, pysk je až 5,5 cm dlouhý a 3,5 cm široký, hluboce 3laločný, postranní laloky jsou nahoru zahnuté, prostřední lalok je široce obvejčitý až ledvinitý, na okraji zvlněný, vroubkovaný. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako jiné orchideje je i tento druh chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Rod Cattleya je neotropický, původní botanické druhy se vyskytují v oblasti od Guatemaly až po jižní Brazílii. Jedná se o rod zahradnicky velmi oblíbený, rostliny bývají pěstovány pro velké a dekorativní květy. V kultuře se však setkáme povětšinou s hybridy, nezřídka se jedná i o křížence mezirodové či vícenásobné. Botanické druhy se pěstují o poznání méně.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 1. 2016 (Brazílie, Amazonie, okolí města Manaus).